Altcoin’ler için ‘delist’ söylentileri panik yarattı: Yetkililerden açıklama geldi

Altcoin'ler için en önemli pazarlardan biri olan Güney Kore'de yayılan listeden çıkarma söylentileri, yatırımcıların panikle satış yapmalarına neden oldu. Çok geçmeden söylentilerin asılsız olduğu anlaşıldı.

Altcoin‘ler açısından en önemli pazarlardan biri olan Güney Kore’de asılsız “listeden çıkarma” söylentileri, ülkedeki yatırımcılar arasında paniğe yol açtı.

Yerel medyaya göre, regülatörlerin önümüzdeki aydan itibaren ülkedeki borsalarda listelenen 600 kripto parayı üç ayda bir gözden geçirecekleri ve kriterleri karşılamayan kripto paraların alım satımını askıya alacakları iddia ediliyor. Öte yandan Güney Kore regülatörü FSS’den yapılan açıklamada ise “FSS, sadece kripto borsa operatörlerini denetlemektedir ve varlıkları doğrudan incelememektedir.” denildi.

Yatırımcılar arasında yayılan söylentilerin yanı sıra bazı varlıkların listeden çıkarılmasının netleştiği öne sürüldü ve bunlar “Haziran ayında listeden çıkarılabilecek varlıklar” olarak liste halinde yayımlandı. Bu listelerin hiçbir geçerliliğinin olmadığı hem regülatör hem de borsa yetkilileri tarafından doğrulansa da fiyatların panik satışıyla düşmesine engel olunamadı.

İsmi verilmeyen bir borsa yetkilisi, “Alım satım desteğiyle ilgili kriterler öncekilerden çok farklı değil. Toplu olarak listeden çıkarma gibi yatırımcıların zarar etmesine yol açacak önlemleri muhtemel görmüyoruz. Bu tür listeler, geçmişte de birçok defa ilgili topluluklarda dolaşıyordu fakat çoğu asılsız.” dedi.

Korkuların asıl kaynağı ise önümüzdeki ay yürürlüğe girecek olan Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Kanunu. 19 Temmuz’da yürürlüğe girmesi planlanan kanun, ülkede yer alan Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit gibi borsaların belirli kurallar altında faaliyet göstermesini zorunlu kılıyor.

Güney Kore, özellikle altcoin’lerde son aylarda büyük paya sahip. Ülkenin en büyük borsası Upbit, küresel borsalar arasında ilk 5’e girerken Kore Wonu da nisan ayında doları geçerek Bitcoin ve diğer kripto paralarla en çok işlem yapılan para birimi oldu. CryptoQuant verilerine göre, altcoin’ler Kore borsalarındaki hacmin yüzde 80’ini oluşturuyor ve küresel platformlarda ise bu oran yüzde 50 düzeyinde.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl