“Piyasa değeri düşük altcoin’lere dikkat” Fiyat manipülasyonu uyarısı

Son günlerde piyasa değeri düşük olan bazı altcoin‘lerde görülen sert fiyat hareketleri dikkat çekti. Üst üste yaşanan bu volatiliteler, fiyat manipülasyonu iddialarını beraberinde getirdi.

Kripto para borsası Bybit’te işlem yapan bir trader, platformun liderlik tablosunda en üst sırada yer alan üç hesabın da son beş gün içinde ortaya çıktığını, sadece AGLD alım satımı yaptıklarını ve yedi haneli kâr elde ettiklerini belirtti. Trader, konuyla ilgili olarak “Şu anda piyasada bazı kötü oyuncular var. Düşük piyasa değerine sahip token’larda işlem yapıyorsanız dikkatli olun.” ifadelerini kullandı.

AGLD grafiği
AGLD grafiği

Yüzde 50 artıp yüzde 50 düştü

Çıktığı ilk günlerde büyük ilgi gören Loot NFT projesinin token’ı olan Adventure Gold (AGLD), hafta ortasında 0.88 dolarken cuma günü 1.34 dolara yükselmişti. Sonrasında sert düşüş yaşayan token, bugün itibari ile 0.68 dolara kadar geriledi.

Bu fiyat salınımı, yalnızca AGLD’de yaşanmadı. StormX’te (STMX) de benzer bir fiyat hareketi görüldü. Token, hafta ortasında 0.0046 dolardan alıcı bulurken bugün 0.015 dolara yükseldi ve ardından 0.0076 dolara düştü. AGLD, 48 milyon dolarlık piyasa değeriyle 378. ve STMX ise 84 milyon dolarlık piyasa değeriyle 266. sırada yer alıyor.

“Pump-dump” olarak adlandırılan bu işlemler, kripto para piyasasında yaygın olarak görülüyor ve özellikle acemi yatırımcıları hedefliyor. Belirli bir kripto paradan büyük miktarda alım yaparak başlatılan işlemler, FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) oluşunca vadeli işlemlerden (futures) devam ettiriliyor. Bu aşamada, short pozisyon alınarak yükselen fiyattan aynı şekilde büyük miktarda satış yapılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl