Altcoin fırtınası, Güney Kore borsalarına geri döndü

Kripto para araştırma şirketi Kaiko, geçen hafta Güney Kore'deki dört büyük kripto para borsasının işlem hacminin bu yılın en yüksek seviyesine ulaştığını aktardı. Şirketin araştırmasına göre altcoin'lerin ülke borsalarındaki pazar payı, yüzde 95'e yükseldi ve bu son yılların en yüksek seviyesi. Güney Kore dışındaki borsaların çoğunda BTC yaklaşık yüzde 40, ETH ise yaklaşık yüzde 50'lik bir paya sahip.

Paris merkezli kripto araştırma firması Kaiko’ya göre, Güney Kore borsalarında işlem hacimleri bu yılın rekorunu kırdı.

Hacmin yüzde 95’ini altcoin’ler oluşturuyor

Geçtiğimiz hafta, Güney Kore’nin 4 büyük borsası olan Upbit, Bithumb, Korbit ve Coinone’daki işlem hacimleri şubat ayından bu yana ilk kez 4 milyar doları aşarak bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artışta, ülke borsalarındaki payı yüzde 95’e çıkan altcoin’ler etkili oldu. Söz konusu rakam, ocak ayında yaklaşık yüzde 82 iken mart ortasında ise yüde 68’e kadar gerilemişti.

Güney Kore borsaları anormal bir piyasa yapısında

Geçtiğimiz iki yıl boyunca altcoin’ler bu borsalardaki tüm işlem hacimlerinin yüzde 80’inden fazlasını oluşturdu. Güney Kore dışındaki borsaların çoğunda BTC yaklaşık yüzde 40, ETH ise yaklaşık yüzde 50’lik bir paya sahip. Dolayısıyla Güney Kore borsaları, birçok küçük ve likit olmayan altcoin için birincil mecralar olarak hizmet veren, belirli token’lar için hacim açısından Binance’i çok geride bırakan oldukça anormal bir piyasa yapısında. Güney Kore’deki katı düzenlemeler de fiyat arbitrajını zorlaştırarak fiyat farklılıkları yaratıyor.

ETH piyasaları Shapella yükseltmesi öncesinde BTC’nin gerisinde kaldı

Merge güncellemesinden bu yana Ethereum ağındaki en önemli güncelleme, yarın TSİ 01.27 itibari ile tamamlanacak. Shapella güncellemesi stake edilmiş ETH’nin (şu anda 18 milyondan fazla) zaman içinde geri çekilmesine izin verecek. Bu durum bazı büyük soruları da beraberinde getirdi.

Kaiko’ya göre güncellemeye ilişkin belirsizlik, volatiliteyi besledi ve türev piyasalar üzerinde ılımlı bir etki yarattı. ETH’de açık pozisyonlar, nisan başından bu yana 400 milyon dolar arttı. Bununla birlikte, BTC piyasa manşetlerine hâkim olmaya devam ederek Haziran 2022’den bu yana ilk kez 30 bin dolara ulaştı. Açık pozisyon göstergesi ETH’den daha hızlı yükseldi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl