Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Altcoin nedir ve nereden, nasıl alınır?

Altcoin, kripto para birimlerinin ilki olan Bitcoin’in ardından çıkan tüm coin’lere denir. “Alternative Coin” kelime kümesinin kısaltılmış halidir. Ethereum, Ripple, Litecoin, Ethereum Classic, Dash, NEM, IOTA ve Monero gibi birçok coin birer altcoin’dir. Şu anda dünya çapında 800’ü aşkın altcoin’in dolaşımda olduğu tahmin ediliyor. Namecoin, ilk altcoin’dir. Bu yazının yayınlandığı tarihte kripto para birimi piyasasının yüzde 57.6’sını altcoin’ler oluşturuyor. Kalan yüzde 43.4’lük kısmına ise tek başına Bitcoin hakim. Altcoin’ler, çoğunlukla uzun bir süre hayatta kalamazlar. Birçoğu, piyasadan yok olup giderken...

Altcoin, kripto para birimlerinin ilki olan Bitcoin’in ardından çıkan tüm coin’lere denir. “Alternative Coin” kelime kümesinin kısaltılmış halidir.

Ethereum, Ripple, Litecoin, Ethereum Classic, Dash, NEM, IOTA ve Monero gibi birçok coin birer altcoin’dir. Şu anda dünya çapında 800’ü aşkın altcoin’in dolaşımda olduğu tahmin ediliyor. Namecoin, ilk altcoin’dir.

Bu yazının yayınlandığı tarihte kripto para birimi piyasasının yüzde 57.6’sını altcoin’ler oluşturuyor. Kalan yüzde 43.4’lük kısmına ise tek başına Bitcoin hakim.

Altcoin’ler, çoğunlukla uzun bir süre hayatta kalamazlar. Birçoğu, piyasadan yok olup giderken azınlıkta kalan kısmı da tutunur ve fazlaca talep görebilirler. Yukarıda sayılan altcoin’ler, piyasada tutulmuş ve talep görmüş coin’lerdir.

Altcoin’ler gereksiz midir?

Birçok Bitcoin meraklısı, altcoin’lerin tamamen gereksiz olduğunu ve Bitcoin’in altyapısına rakip olamayacakları için başarısızlığa uğrayacaklarını savunurlar. Altcoin’lerin önemli bir rolü vardır. Merkezileştirilmemiş sistem, Bitcoin’in en önemli hedeflerinden biridir ve altcoin’ler ise kripto para topluluğunu merkezden daha da uzaklaştırırlar. Ayrıca altcoin’ler geliştiricilere yeni özellikleri denemek için olanak sağlar, Bitcoin’in test ağından çok daha iyi kripto para laboratuvarlarıdır. Son olarak altcoin’ler, Bitcoin’e sağlıklı bir rekabet ortamı sağlar. Bu para birimleri, yatırımcılara alternatif seçenekler sunar ve Bitcoin’i alternatifsiz olmaktan çıkarır, Bitcoin geliştiricilerini yeniliğe zorlar.

Altcoin’lere yatırım yapılmalı mı?

Kripto para piyasası ve tüm kripto para birimleri, votalite yüksekliğinden dolayı riskli yatırımlardır. Hatta aralarında en istikrarlı olarak bilinen Bitcoin’de dahi büyük dalgalanmalar görülür. Ancak altcoin piyasaları fiyat manipülasyonuna daha fazla yatkındır.

“Balinalar” olarak tabir edilen varlıklı yatırımcılar, altcoin’lere aşırı miktarda para enjekte ederek fiyatı yükseltirler. Fiyat büyük oranda arttıkça “balinalar”, ellerindeki coin’leri hızla satarak fiyatı düşürür ve bu süreçte pek çok yeni yatırımcının zarar etmesine neden olurlar. Aynı, “balinalar”, bu kez düşük fiyattan coin’leri toplar ve fiyatın yeniden şişmesine neden olur. Bu döngü bu şekilde devam eder. Bu yönteme “pump and dump” denir. Bu şekilde kolaylıkla manipüle edilen altcoin’ler, kısa ömürlü olurlar.

Araştırma yapın

Bir altcoin’e yatırım yapmadan önce iyi araştırmalısınız. O altcoin’in gerçekten bir potansiyele sahip olduğuna inandığınızda uzun vadeli yatırım yapmanız akıllıca olacaktır. Genellikle yatırım yapılabilir altcoin’ler yüksek likiditeye sahip olurlar.

Yalnızca ve yalnızca araştırdığınız para birimlerine yatırım yapın. Hakkında bir şey bilmediğiniz para birimine yatırım yapmak akıllıca değildir. İkinci bir kişinin yönlendirmeleriyle yatırım yapmaktan kaçının. Bilinçsiz bir yatırım yapmak zor kazanılan paranızı kaybetmenin ilk adımıdır. Uzun vadeli yatırımlar için düşündüğünüz para birimlerini araştırmak için zaman ayırın.

Her şeyden en önemli olanı, hiçbir zaman kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını yatırmayın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl