Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Goldman Sachs’tan altın ve Bitcoin yorumu: İkisine de yer var

goldman-sachs

Sürekli olarak kıyaslanan ve birbirleriyle yarış halinde oldukları belirtilen Bitcoin ve altın için bir karşılaştırma da Goldman Sachs analistlerinden geldi.

ABD merkezli çok uluslu yatırım bankasının analistlerine göre; Bitcoin de altın da yatırımcı bakış açısının iki farklı ucunda yer alıyorlar ve her portföyde birlikte yer alabilecek konumdalar.

“Mevcut ekonomik ortamda ikisine de yer var”

Goldman Sachs analistlerine göre, Bitcoin yakın zaman içinde altının dünyadaki konumundan pay çalamayacak ancak altın da Bitcoin’i yok edemeyecek. Analistlerin konuyla ilgili ifadeleri şu şekilde:

“Doların zayıflığının devam ettiği ve hala negatif faiz oranlarının olduğu bir ortamda iki varlığın da birbirlerini yok edemeyecekleri ve şu anki ekonomik ortamda ikisi için de yer olduğu açıkça görülüyor.”

İki varlığın da bir yatırım bakış açısının iki ucunda olduğunu belirten analistler, altının 2021 yılında yükseliş hareketi içine gireceğini düşündüklerini aktarırlarken, değerli metalin son krizlerde bir savunma mekanizması görevi gördüğü, Bitcoin’in ise yüksek volatilitesi sebebiyle daha riskli bir varlık olduğu yorumunu yaptılar.

Altının geçen seneki düşük performansını, insanların riskli varlık sınıflarına kaymalarına bağlayan analistler, yine de JPMorgan analistlerinin söyledikleri gibi bu harekette Bitcoin’in nasıl bir etkisi olduğu konusuna değinmediler.

Goldman Sachs analistleri ayrıca kıtlık açısından da birbirlerine benzemelerine rağmen iki varlığı kıyaslamaktan kaçındılar.

Bitcoin ile baz metaller arasında korelasyon

Ancak Bitcoin ile kalay, bakır ve çinko gibi değersiz metaller arasında ise Ekim ayından bu yana sert şekilde yükselen bir korelasyon olduğu belirtildi:

“Geçen yılın sonlarından bu yana, enflasyona karşı korunmada bir risk oluşturan baz metaller ile Bitcoin arasında çok net bir korelasyon oluştu. İki taraf da uzun vadeli büyüme hikayeleri yazdılar.”

Goldman Sachs uzmanları, kripto paraların yatırımcı ve ‘influencer’ kaynaklı ani fiyat hareketlerine karşı hassas kaldıkları uyarısında bulundular. Analistler ayrıca tehlikeyi göstermek için de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kayıtsız satış gerekçesiyle dava açtığı Ripple’ın XRP’sine dikkat çektiler.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl