Bitcoin 41 bin doları aşarken altın da tüm zamanların rekorunu kırdı

Gece 40 bin doları aşan, sabah saatlerinde ise 41.500 doları da geçen Bitcoin'le birlikte bir başka sınırlı yatırım aracı olan altın da yükseldi. Sarı metal tüm zamanların rekorunu kırdı.

altın

Dünyada artan enflasyon korkuları, Bitcoin ve altın gibi sınırlı varlıklara olan ilgiyi artırırken, sarı metal tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bitcoin’in 41 bin doları aştığı pazartesi günü itibarıyla ons altın da 2100 doları geçerek tarihteki en yüksek seviyesine ulaştı. Altın 2020 yılının ağustos ayında 2080 dolar ile o dönemin rekorunu kırmıştı.

Altın sene başından bu yana %14 artarken, bu oran Bitcoin için ise %150 civarında…

Fed ne yapacak? ETF’ler gelecek mi?

Tüm bu yükselişlerin altında ise Fed’in artık faiz artırımlarını tamamladığı, hatta 2024’ün ikinci yarısı itibarıyla faiz indirimlerine gideceği yönündeki düşünce yer alıyor olabilir. Bu durumun altın ve Bitcoin gibi sınırlı varlıklar ile hisse senetlerine de yükselişler getirmesi beklentiler dahilinde bulunuyor.

Bitcoin’de ise SEC’nin ETF’lere izin verip vermeyeceği de büyük merak konusu… ABD’de ilk altın ETF’i 2004 yılında onaylanmış ve sarı metalin dolar bazlı fiyatı daha sonra 2012’ye kadar aralıksız yükseliş sergilemişti.

Uzmanlar, Bitcoin ETF’inin de kabul edilmesi halinde en büyük kripto parada büyük bir yükseliş beklediklerini dile getiriyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl