Bankacılık devi Bank of America’dan altın için rekor fiyat tahmini

Bank of America'nın tahminine göre, altın fiyatı önümüzdeki 18 ay içinde yüzde 80 artacak. Banka analistleri, ekonomileri desteklemek için trilyonlarca dolar para harcandığını, bu harcamaların para birimleri üzerinde inanılmaz bir baskı yaratacağını ve bunun yatırımcıları altına yönlendireceğini söylüyor.

Bankacılık devi Bank of America’ya göre, hükümetlerin pandeminin ortasındaki ekonomik teşvik paketleri çılgınlığı, 2021’in Ekim ayına kadar altını rekor seviyelere ulaştıracak.

Şirketin analistleri, altını ekonomik gerilemenin ortasında “en iyi değer deposu” olarak överken değerli metalin 18 ay içerisinde ons başına 3000 dolara çıkacağını öngörüyor.

Geçtiğimiz ay görülen satış dalgası ve sonrasındaki toparlanmanın ardından güvenli liman varlığı, sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bununla birlikte Bank of America, dünya çapındaki parasal genişleme politikaların altının değerini, tüm zamanların rekorundan yüzde 50 daha öteye çıkaracağını tahmin ediyor.

BoA stratejisti Michael Widmer, “Geleneksel altın arz ve talep esaslarının ötesinde finansal baskı olağanüstü derecede geri döndü.” ifadelerini kullanıyor. Banka analistleri, 2020 yılında ortalama altın fiyatının ons başına 1695 dolara ulaşacağını, gelecek yıl artan taleple bunun 2063 dolar olacağını vurguluyor.

Haberin yayına girdiği dakikalarda altının onsu 1670 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl