Altın fiyatı tarihi rekoru kırdı ve durdurulamıyor: Tahminler ne?

Bugün ons altının fiyatı 1934 dolara kadar çıkarken gram altın da 426 TL'yi gördü. Altındaki bu çıkış nereye kadar devam edebilir? Konunun uzman isimleri ne diyor?

altın

Ons altının fiyatı haftanın ilk gününde tüm zamanların rekorunu geride bıraktı. Değerli metal, bugün itibari ile 1934 dolara ulaştı. Altın için bir önceki en yüksek seviye 2011 yılında kaydedilen 1920 dolar seviyesiydi.

Öte yandan gram altın fiyatı da 426 TL’ye yükseldi. Gram altın fiyatında Mart ayının ortalarından beri ciddi bir çıkış var. 19 Mart 2020’de 305 TL’den işlem gören gram altın, o günden bu yana yüzde 40 değer kazandı.

Altındaki bu ralli nereye kadar gidecek? Geçtiğimiz günlerde yatırım şirketi Haywood Securities’in bu yıl fiyatın 1923 doları görmesinin şaşırtıcı olmayacağını söylediğini bildirmiştik. Fiyat hedefi vermese de Amerikalı ünlü ekonomist Stephan Roach, doların önümüzdeki bir veya iki yıl içinde keskin şekilde düşeceğini ve bu noktada altın ve Bitcoin gibi varlıkların önemli bir fırsat elde edeceğini öngördüğünü açıklamıştı.

Bank of America’nın hedefi 3000 dolar

Ayrıca bankacılık devi Bank of America, Nisan ayında yaptığı açıklamada, hükümetlerin pandeminin ortasındaki ekonomik teşvik paketleri çılgınlığının altını 2021’in Ekim ayına kadar rekor seviyelere ulaştıracağını ifade etmişti. Bankanın analistlerine göre, değerli metalin fiyatı 18 ay içinde ons başına 3000 dolara çıkabilir. Bu da mevcut seviyelerden yüzde 55’ten fazla büyüme demek.

Bu arada altın yeni bir rekor seviyeye çıkarken altının dijital versiyonu olarak ifade edilebilecek Tether Gold (XAUT) da büyük talep görüyor. Tether’ın teknoloji direktörü Paolo Ardoino, “İnsanlar belirsizlik zamanlarında altın almaktan hoşlanırlar. Tether Gold bu zamanlarda yankılanan bir ürün.” ded.

Altın fiyatındaki artış, Amerikan hükümetinin salgının ekonomik etkisiyle mücadele için ikinci bir teşvik paketini açıklamasından sadece üç gün sonra geldi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl