Hong Kong’un zenginleri, altın varlıklarını şehir dışına çıkarıyor

Hong Kong için düzenlenen güvenlik yasasının kabulüyle beraber Hong Kong'lu zenginlerin altınlarını şehir dışına taşıdıkları bildiriliyor.

altin

Geçen ay Çin’de Hong Kong için hazırlanan güvenlik yasası korkusuyla Hong Kong’lu zenginlerin altınlarını şehir dışına çıkardıkları bildiriliyor.

Financial Times’ta yer alan habere göre özel yatırımcıların altın varlıklarının yaklaşık yüzde 10’u Çin’in güvenlik önlemlerini sıkılaştıracağı beklentisinden dolayı son 12 ayda Hong Kong dışına taşındı.

Hong Kong merkezli altın şirketi J Rotbart & Co’nun Hong Kong sorumlusu Joshua Rotbart, “Birçok müşteri, Hong Kong’u artık diğer bölgelerden daha riskli görüyor. Singapur ve İsviçre en alternatif yerler. Hong Kong sakinleri, yasanın geçmesinden sonra altınlarını başka bir yerde saklamak istiyorlar.” diyor.

Singapurlu altın şirketi BullionStar’da Değerli Metal Analisti olan Ronan Manly ise “Yatırımcılar, risk ve belirsizliklerden hoşlanmadıkları için altını Hong Kong’dan Singapur’a taşıyorlar. Yatırımcıların altınlarının güvenliği ve mülkiyet hakları konususunda endişeleri çığ gibi büyüdü.” şeklinde konuşuyor.

Altın fiyatı, Mart ayından beri istikrarlı bir yükseliş içinde. Mart ayında 1400 dolar seviyelerinden işlem gören ons altın, son günlerde neredeyse 2100 dolar.

Son olarak yatırımcıların fiziksel altınlarını Hong Kong’un dışına taşıma girişimleri, Bitcoin’de bu işin ne kadar kolay olacağını akıllara getiriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl