“Altın sahneye çıkıyor” diyen Burry’den büyük ‘short’ pozisyonu iması

Ünlü “The Big Short” filminde hikayesi anlatılan ve 2008 krizinde elde ettiği servetle tanınan Michael Burry, 2022 yılı boyunca olumsuz bir duruş sergilemesinin ardından şu anda kısa (short) pozisyonda olduğunu “Ne kadar kısa pozisyonda olduğumu tahmin bile edemezsiniz” tweet’iyle ima etti.

Burry’nin ne tür bir yatırım yaptığı, belirli sektörleri veya hisse senetlerini mi yoksa tüm piyasadan mı bahsettiği net değil. Çünkü yatırımcı, şifreli tweet’leriyle tanınıyor ve bu tweet’leri attıktan sonra rutin olarak siliyor. Scion Asset Management adlı hedge fonunu yöneten Burry, yıl boyunca Twitter üzerinden yatırımcıları piyasalarda ciddi bir gerileme yaşanacağı konusunda uyarmıştı.

Bugünkü piyasa ortamı ile 2008’deki piyasa ortamı arasında paralellikler kurup piyasadaki durumun “bir uçak kazasını izlemek” gibi olduğunu söylemişti. Burry, ayrıca tüketici harcamaları konusunda da uyarılarda bulunmuştu.

“Altın sahneye çıkıyor”

Kripto para borsası FTX’in iflas başvurusundan kaynaklanan depremin kayıplar yaşatmaya devam etmesiyle kripto endüstrisi altüst oldu. Burry, bu kargaşanın ortasında altının toparlanması için sahnenin hazır olabileceğini söyledi. Burry, bu hafta başında attığı bir tweet’te, “Uzun zamandır kripto skandalları çıktıkça altının zamanının geleceğini düşünüyordum” ifadelerini kullandı.

Üçüncü çeyreğin sonunda yapılan yeni bir yasal düzenleme başvurusu, Burry’nin sadece altı isimde nispeten küçük pozisyonlara sahip olduğunu gösterdi. Burry, televizyon alışveriş kanalları QVC ve HSN’nin sahibi Qurate Retail’i 10 milyon dolara satın alarak elinde tuttuğu ikinci en büyük pay haline getirdi. İkinci çeyrekte, büyük teknoloji şirketleri Meta ve Alphabet de dahil olmak üzere hemen hemen tüm varlıklarını satmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl