Altın neden yükseliyor? Değerli metal tarihi zirvesini zorluyor

Ons altının fiyatı bugün 1866 dolara kadar tırmandı. Böylece 2011 yılında görülen 1920 dolarlık tarihi zirveye çok yaklaşıldı. Altın neden yükseliyor?

altin

Altın bugünlerde çok hareketli bir seyir izliyor. Piyasaların Mart ayında salgının etkisiyle sert şekilde düşmesinin ardından 1451 dolara kadar çekilen ons altının fiyatı, o günden neredeyse dik bir çıkış yakaladı. Değerli metalin fiyatı, bugün itibari ile 1866 doları geçti. Bu, yalnızca 4 ay içinde fiyatın yüzde 28 oranında değerlendiğini gösteriyor.

Peki altın neden bu kadar hızlı bir artış yaşıyor? Burada kilit nokta ABD Doları’nın değer kaybında yatıyor. Ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez, “En önemli rezerv para olan ABD Doları değer kaybediyor. Yerini alacak daha iyi bir rezerv para da olmayınca altına dönüş başlıyor.” diyor.

Altındaki artışın bir başka nedeni de salgının kötüye gitme ihtimali olabilir. Eğilmez, “Kovid-19 konusunun kötüye gideceği yönündeki açıklamalar, insanları altına sığınmaya yönlendiriyor.” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan ABD Doları’nın değer kaybı da yine salgının ABD’de etkisinin artacağı uyarılarının bir sonucu olarak geldi.

Türkiye’den rekor altın alımı

Bu arada Türkiye son zamanlarda tüm dünya merkez bankalarını geride bırakarak rekor miktarda altın alımı yapıyor. Dünya Altın Konseyi’nden alınan verilere göre, merkez bankaları Mayıs ayında rezervlerine 39.8 ton altın ekledi. Sadece Türkiye ise aynı dönemde tam 36.8 ton altın alımı gerçekleştirdi. Böylece Türkiye’nin toplam altın rezervi 561 tona ulaştı.

Bazı merkez bankaları alımlarını artırarak devam ettirecek. Dünya Altın Konseyi’nin anketinde kısa vadede merkez bankalarının yüzde 20’sinin altın alımlarını artırmayı planladığı belirlendi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl