Milyar doları yöneten şirketin altın tahmini, fiyatı 9 yılın rekoruna taşıyor

Altın fiyatının 1800 doları aşmasının ardından bir sonraki hamle merak ediliyor. Yatırım şirketi Haywood Securities'e göre, bu yıl fiyatın 1923 doları görmesi şaşırtıcı olmayacak.

altin-tahmini

Salgın ve ticaret savaşlarının etkisinin devam etmesi, insanları altına yönlendiriyor. Yatırımcılar, güvenli liman varlığına akın ettikçe değerli metalin fiyatı yükseliyor.

Ons altının fiyatı Çarşamba günü 1817 dolara kadar çıkmıştı. Bu seviye, 2011 yılından bu yana görülmedi.

Londra merkezli çevrim içi fiziksel altın ticareti platformu BullionVault, altına olan talebin rekorlar kırdığını bildirdi. BullionVault, 40 tondan fazla altın tutuyor ve bunların toplam değeri 2.5 milyar doları aşıyor.

Öte yandan bu hafta Bloomberg’e demeç veren Bridgewater Associates serbest fonunun kurucusu Ray Dalio, yatırımcıların altının peşinden koşmasının önemli nedenlerinden birinin hükümetlerin daha fazla para basmaları olduğuna vurgu yaptı.

Geçtiğimiz günlerde 1800 doların üzerine çıkan altın fiyatında bir sonraki hedef neresi? Yönetimi altında 2 milyar doların üzerinde varlık bulunan yatırım şirketi Haywood Securities’e göre, değerli metal 1923 doları görebilir. Şirketin 9 Temmuz tarihli araştırma notunda, “Altının artık yeni bir boğa piyasasının ilk günlerinde olduğunu ve bu yıl 2011 yılının en yüksek seviyesi olan 1923 dolara ulaşmasının şaşırtıcı olmayacağını düşünüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Yatırım şirketi, salgına bağlı olarak ekonomik belirsizliğin artması, uzun vadeli enflasyon endişeleri ile yatırımcıların güvenli liman arayışına girmelerinin yüksek altın fiyatlarını da beraberinde getireceğini öngörüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl