Dünya merkez bankaları 40 ton altın aldı ve rekor Türkiye’de!

Merkez bankalarının Mayıs ayında rezervlerine yaklaşık 40 ton altın eklediği açıklandı. Bunun 36.8 tonu ise sadece Türkiye'den!

altin

Dünya Altın Konseyi’nden alınan verilere göre; merkez bankaları Mayıs ayında rezervlerine 39.8 ton altın ekledi. Bu, yılın ilk 4 ayındaki altın alım ortalaması olan 35 tonun biraz üzerinde bir rakam.

2020 yılında şu ana kadar merkez bankalarının toplam aldığı altın miktarı ise 181 ton. Ancak geçen sene bankalar aynı dönemde bu miktarın 3’te 1 fazlası kadar altın almışlardı. 2018 ve 2019 istatistiklerine bakıldığında 2020 alımlarının zaten daha düşük olması beklenen bir durumdu.

Rekor alım 2018’de…

Merkez bankalarının altın talebi geçen sene 650.3 tondu. Bu da son 50 yıldaki talepler arasında en yüksek ikinci rakama eşit. Zirvede ise 656.2 tonla 2018 yılı bulunuyor.

DAK’a göre 2018 yılı, 1971’den bu yana merkez bankalarının en çok altın aldığı sene… Bilindiği üzere 1971’de ABD başkanı Nixon, doların altına endeksli durumunu kaldırmıştı.

Dünya Altın Konseyi verilerini Uluslararası Para Fonu’na sunulan bilgilere dayandırıyor.

Türkiye de 36.8 ton altın aldı

Veriler Türkiye’nin de 2020 boyunca oluşan trendi devam ettirdiğini ve Mayıs ayında rezervlerine 36.8 ton altın eklediğini gösteriyor. Böylece ülkedeki toplam rezerv 561 tona ulaştı.

“Türk lirası destekleniyor”

Analistler CNBC’ye yaptıkları yorumda devalüasyon ve enflasyona rağmen altın alımının devam ettiğini ve Türk merkez bankasının Türk lirasını güçlü şekilde desteklediği yorumunu yaptılar.

“Türkiye dolar satıyor”

Bloomberg’e göre ise Türkiye Merkez Bankası sadece Mayıs ayının iki gününde 1.1 milyar dolar satışı yaptı.

Rusya alımları askıya aldı

Özbekistan da fazlaca altın alan ülkelerden… Özbekler Mayıs ayında 6.8 tonluk altın alımı yaptılar. Bu miktar aynı dönemde Rusya için sadece 0.5 ton.

Ekonomik anlamda zor zamanlar geçiren Kolombiya ise Mayıs ayında 1 tona yakın altın satışı yaptı.

Hatırlanacağı üzere Rusya, Mart ayında altın alımlarını askıya alma planını açıklamıştı. Bankalardan ise Rusya Merkez Bankası’na alımlara devam etmesi için baskı yapılmıştı. Koronavirüs pandemisi sebebiyle altın ihracının ciddi şekilde azalmasına rağmen bankalar, Rus Merkez Bankası’ndan altın alımlarına devam etmesini talep etmişti. 29 Nisan’da merkez bankası bir açıklamayla, şu anda altın alımını gerektirecek bir durum olmadığını ancak bankacılık sektörü ve küresel altın piyasasının izlenmeye devam edeceğini bildirmişti.

Çin altın almıyor mu?

Çin Merkez Bankası da üst üste 8. ayda da altın alımı açıklamadı ancak Çin’in bir süre sessiz kalıp daha sonra yüklü miktarda rezerv artışı açıklaması sürpriz olmaz. Birçok analist ise Çin’in açıkladığından çok daha fazla altın tuttuğunu iddia ediyor.

Dünya Atın Konseyi, yaptığı ankette kısa vadede merkez bankalarının yüzde 20’sinin altın alımlarını artırmayı planladığının görüldüğünü açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl