Dünya Bankası’ndan altın tahmini: 2021 ve 2022’de düşüş bekleniyor

altın (1)

Dünya Bankası’ndan flaş bir altın tahmini geldi. Kurumun Nisan ayı emtia raporuna göre altın fiyatları, talepteki düşüşün devam etmesi sebebiyle 2021 ve 2022 yılında aşağı yönlü gidişatını sürdürecek.

Bankanın raporuna göre şu anda 1785 dolardan işlem gören ons altının fiyatı 2021 yılında 1700, 2022’de ise 1600 dolarda olacak. Altın son dönemde birçok analistin tahminlerinin aksine düşüş göstermesiyle ön plana çıkıyor. Ancak Dünya Bankası birçok emtia fiyatının da, pandemi öncesi seviyelerin üzerinde olduğunun dikkatini çekiyor.

Kuruma göre altın fiyatında, ekonomilerin gelişmesinden ötürü düşen talep ve tahvil getirilerindeki yükselme sebepli olarak 2021 yılında yüzde 4 civarında bir düşüş yaşanacak.

Dünya Bankası ayrıca tüm metal ekosisteminde 2021’de yüzde 30’luk bir değer kazancı olacağını ve gelecek yıl da bu durumda bir düzeltme beklentisinin varolduğu belirtildi:

“Getirilerdeki reel yükselme altına olan talebi azaltıyor. Son aylarda altın destekli ETF’lerde de keski düşüşler görülüyor ve merkez bankaları da altın alımlarını azaltıyor. 2020’deki büyük düşüşten sonra fiziksel altın talebi artıyor ancak pandemi öncesi seviyelerin hala altında”

Bankanın gümüş ile ilgili yorumu ise altının tam tersi şeklinde… Raporda 2021 yılında gümüş fiyatında endüstriyel talep sebebiyle gümüşte yüzde 22’lik bir yükselme öngörülüyor. Bu sene ons gümüşün 25 dolar civarında işlem görmesi beklenirken, gelecek sene ise fiyatın 22 dolara düşeceği yorumu yapıldı. Dünya bankası platinumdaki yükselişin ise özellikle ilk çeyrekteki yüzde 24’lük yükselişten sonra devam etmesini beklediğini yazdı.

Dünya Bankasının raporunun altın piyasası için kilit ülkelerden biri olarak görülen ve son dönemde pandemi yasaklarının ciddi seviyelere ulaştığı Hindistan’daki fiyatların düşmesinden sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Ülkede sokağa çıkma yasağı sebepli olarak talebin ciddi derecede düştüğü ve altının 2 dolar daha ucuza satıldığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl