Goldman Sachs altın tahminini yükseltti: Rekor sonrası işte yeni hedef

Ons altının fiyatında bugün yeni bir rekor daha geldi. Fiyat 1980 doları geçerken Goldman Sachs, hedefini daha da yukarı taşıdı.

altin

New York merkezli küresel yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs, ABD Doları’nda risklerin artmasından dolayı altında fiyat hedefini yükseltti.

Banka, bugün müşterilerine gönderdiği bir notta, belirsiz ekonomik koşulların ortasında altını bir kez daha “son çare para birimi” olarak nitelendirerek fiyat hedefinin ons başına 2300 dolar olduğunu açıkladı.

Altın fiyatı, son haftalarda önemli ölçüde artış gösterdi. Değerli metal, geçtiğimiz günlerde rekor seviyesini geride bıraktı ve bugün de yeni bir rekora imza attı. Ons altın, bugün 1981 dolara kadar yükseldi ve haberin yayına girdiği dakikalarda ise 1950 dolardan işlem görüyor.

Banka, değerli metaldeki bu ralliyi, salgında ikinci dalga olasılığı, ABD’de iç politik gerilim ve sosyal belirsizlik ile artan jeopolitik gerilimlerle beraber Fed’in potansiyel olarak enflasyonist bir eğilime doğru kaymasına bağlıyor.

İlgili notta, “Tüm bunlar rekor düzeyde ABD ulusal borcuyla birleşince doların rezerv para birimi olarak uzun ömürlülüğü konusunda gerçek endişeler ortaya çıkmaya başladı.” deniyor.

Goldman, mevcut makro ortamın doların dünya rezerv para birimi statüsünü etkileyebileceğini öngörüyor ve “Altın, özellikle hükümetlerin itibari para birimlerinin değerlerini düşürdüğü ve reel faiz oranlarını tüm zamanların en düşük seviyelerine ittiği böyle bir mevcut ortamda son çaredir. ABD reel faiz oranlarında daha fazla düşüş bekliyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Goldman’ın öngörüsü gerçekleşirse, altının fiyatı bugünkü seviyelerin üzerine yüzde 18 daha artmış olacak.

Bank of America’nın hedefi 3000 dolar

Bu arada bankacılık devi Bank of America, Nisan ayında yaptığı açıklamada, hükümetlerin pandeminin ortasındaki ekonomik teşvik paketleri çılgınlığının altını 2021’in Ekim ayına kadar rekor seviyelere ulaştıracağını ifade etmişti. Bankanın analistlerine göre, değerli metalin fiyatı 18 ay içinde ons başına 3000 dolara çıkabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl