Amazon CEO’su Jeff Bezos, 1 milyon hisse sattı, büyük kâr elde etti

1 trilyon 600 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Amazon'un CEO'su ve kurucusu Jeff Bezos şirket hisselerinden bir milyon adet sattı. Son hisse satışlarının ardından Bezos'un toplam kârının vergiler düştükten sonra 2,4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Çarşamba günü ABD Menkul KıymeTler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) açıklanan bilgilere göre; Amazon.com Inc CEO’su ve kurucusu Jeff Bezos şirket hisselerinden bir milyon adet sattı. Hisse başına 3,102 dolar ile 3.183 dolar arasında değişen satışların toplam değeri ise 3 milyar dolardan fazlaydı.

Amazon’dan Blue Origin’e…

Bezos diğer girişimlerini desteklemek için son yıllarda Amazon hisselerini satıyordu. Hatırlanacağı üzere Şubat ayında da 1.7 milyar dolarlık Amazon hissesi satılmıştı. Bilindiği üzere Bezos’un, uzay turizmi ve araştırması için kişisel olarak sahip olduğu Blue Origin adlı bir şirketi var. Bezos, Amazon hisse satışlarından elde ettiği kâr ile bu şirketini destekliyor. Başarılı iş adamı Blue Origin’e fon sağlamak için her yıl 1 milyar dolardan az olmayacak şekilde hisse satma kararı almıştı.

Devlet büyük kârları gördü

Son hisse satışlarının ardından Bezos’un toplam kârının, vergiler düştükten sonra 2,4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bezos ve diğer teknoloji devlerinin elde ettiği muazzam kârlar sonrasında Amerikan devleti bu firmaları daha çok denetim altına almaya başladı.

Bezos’un yanında Facebook, Apple ve Alphabet gibi dev şirketlerin CEO’ları da ABD Kongresi’nde elde ettikleri güç konusunda açıklamalarda bulunmuşlardı.

“Büyük hayaller kurdum”

Buradaki açılış konuşmasında Bezos, “Ben büyük zenginlikle doğmuş biriyim. Ancak bahsettiğim parasal zenginlik değil. Sevgi dolu bir ailenin bana verdiği zenginlik. Bu aile bana her zaman merak etmenin getirdiği cesaret ile hayallerimi de büyük kurma gücü vermiştir.” demişti.

29 Temmuz’daki duruşmada Maryland’in 8. kongre bölgesinin ABD temsilcisi Jamie Raskin, CEO’lara şunları söylemişti:

“19. yy’da soygun baronları vardı. 21. yy’da ise siber baronlar var. Ve biz sizlerin elde ettiği bu inanılmaz gücün, dünyadaki demokrasi ve insan haklarına karşı olan oluşumlara karşı kullanıldığından emin olmak istiyoruz. Buradaki serbest piyasaya karşı değil… ”

Boşanınca eşine yüzde 4 hisse verdi

Hatırlanacağı üzere Bezos ve eşi MacKenzie Scott 25 yıllık evliliğin ardından boşanmışlardı. Ayrılığın sonucunda Scott Amazon’dan yüzde 4’lük hisse almıştı. Bu hissenin şu anki karşılığı ise 38 milyar dolar ve bu meblağ Scott’ı dünyanın en zengin 18. kişisi yapıyor.

En zengini Bezos

Bloomberg’e göre ise Bezos 190 milyar dolarlık serveti ile dünyadaki en zengin isim. Amazon’da hala 54 milyon hissesi bulunan Bezos’un serveti şirket hisselerinin 2020’de yüzde 73 artmasıyla daha da fazlalaştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl