ABD enflasyon verisi açıklandı: Bitcoin’de yükseliş var

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verisi açıklandı. Yıllık manşet enflasyon %3.7 olarak açıklandı ve beklentileri aştı. Yine ciddi şekilde önem verilen çekirdek enflasyon ise beklendiği gibi %4.3 geldi.

abd borsaları kaçta açılıyor

ABD’de özellikle petrol fiyatlarındaki yükselişten ötürü artması beklenen enflasyon yıllık bazda %3.7 olarak açıklandı. Ağustos ayında bu rakam %3.2’ydi. Fed’in düşmesi için çaba sarf ettiği çekirdek enflasyon ise beklentiler dahilinde yıllık bazda %4.3 olarak açıklandı.

Enflasyon verisinin ardından Bitcoin’de kısıtlı da olsa bir yükseliş yaşandı. En büyük kripto para yaklaşık 200 dolarlık artış gördü.

Bilindiği üzere manşet enflasyonu belli seviyeye indiren Fed, özellikle çekirdek enflasyonun yeteri kadar düşmediğini belirtiyordu. Temmuz ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,7’ydi. Dolayısıyla burada önemli bir düşüş söz konusu…

Uzmanlar Fed’in bu sene en fazla bir kez daha 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesini ve dhaa sonra 2024 itibarıyla da faiz indirimlerine başlamasını öngörüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl