Amerikan Futbol Ligi’ne (NFL) kripto para ve NFT yasağı geldi

Amerikan Futbol Ligi Organizasyonu'nun (NFL), ligde mücadele eden kulüplerin kripto para şirketleriyle sponsorluk anlaşması yapmasını "şu an için" yasakladığı ortaya çıktı. Organizasyonun, kulüplere ayrıca NFT kartları satışı için de izin vermediği belirtildi.

russell-okung

Tüm dünyada kripto paralar ve NFT’ler büyük bir ilgi görürken, bu endüstrinin yoğun şekilde dahil olduğu sektörlerden biri de spor organizasyonları ve müsabakaları. Başta futbol ve basketbolda olmak üzere takımlar, kripto para şirketleriyle büyük anlaşmalar yaparken, ABD’nin en büyük organizasyonlarından biri olan NFL’in ise buna izin vermediği ortaya çıktı.

ABD’de NBA’den beyzbol ligine kadar birçok organizasyon kapılarını bu endüstriye açarken NFL’in ise temkinli davrandığı ve bu alanda yavaş ilerlemek istediği belirtildi.

Amerikan medyasından The Athletic’in, ismini vermek istemeyen bir kulüp yöneticisine dayandırdığı habere göre NFL organizasyonu kulüplere şu mesajı geçti:

“Kulüplerin belirli kripto paraları, ICO’ları, dijital varlıkları ya da blok zinciri bağlantılı kategorideki ürünleri satmaları, hem kendileri için hem de kulüp tarafından kontrol edilen medya kuruluşu için yasaktır.”

Bilindiği üzere Amerikan futbolu oyuncusu olan Tom Brady de FTX borsasının hem hissedarı hem de dünyadaki elçisi olmuştu. Ancak NFL’in yasaklarından önce böyle bir karar alınması da Brady’nin bu uygulamanın dışında tutulabileceği ihtimalini doğuruyor. Hatırlanacağı gibi, Aralık ayında da Amerikan futbolu yıldızlarından Russell Okung, 13 milyon dolar olan yıllık maaşının yarısını bundan böyle Bitcoin ile alacağını açıklamıştı.

FTX borsası da NBA takımlarından Miami Heat’in maçlarını oynadığı salonun isim hakkını 19 yıllığına kiralamıştı.

NFT’ler de yasak

Organizasyon, son dönemin büyük patlama yapan endüstrisi olan NFT’lere de karşı çıkıyor. NBA Top Shot örneğinde olduğu gibi NFL de bir projeye dahil olduğunda çok yüksek rakamlar bu organizasyona gelebilir ancak şu an için bu durum engelleniyor. Bilindiği gibi NBA Top Shot, kulüpler tarafından değil, Ulusal Basketbol ligi tarafından yönetiliyor ve ünlü basketbolcuların NFT kartları çok ciddi rakamlara satılabiliyor.

İsmini vermek istemeyen kulüp yöneticisine göre; kulüplere izin verilen anlaşma tarzı, kripto paralarla ilgisi olan hatta birincil işi olan bir yatırım danışmanlığı firmasının ya da fon yönetim şirketinin böyle bir sponsorluğa imza atması…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl