HitBTC, yeni dijital para birimi AML BitCoin’i listeleyen ilk borsa olacak

Avrupa merkezli dijital para borsası HitBTC, yeni dijital para birimi AML BitCoin’in halka açık ticaretinin başlayacağı ilk borsa olacak. 2013 yılında kurulan HitBTC, bugün 100 milyon Dolar’ı aşan bir piyasa değerine sahip ve günlük işlem hacminde 400 milyon Dolar’ın üzerine çıkarak dünyanın en büyük dijital para borsalarından biri haline geldi. ABD merkezli NAC Vakfı tarafından yaratılan ve 15 Aralık tarihinde merakla listelenmesi beklenen dijital para birimi AML BitCoin, dijital para birimleri nazarında uzun bir süredir devam eden bir sorunu ele...

Avrupa merkezli dijital para borsası HitBTC, yeni dijital para birimi AML BitCoin’in halka açık ticaretinin başlayacağı ilk borsa olacak.

2013 yılında kurulan HitBTC, bugün 100 milyon Dolar’ı aşan bir piyasa değerine sahip ve günlük işlem hacminde 400 milyon Dolar’ın üzerine çıkarak dünyanın en büyük dijital para borsalarından biri haline geldi.

ABD merkezli NAC Vakfı tarafından yaratılan ve 15 Aralık tarihinde merakla listelenmesi beklenen dijital para birimi AML BitCoin, dijital para birimleri nazarında uzun bir süredir devam eden bir sorunu ele alan dünyanın ilk dijital para birimi: Finansal regülatörler ile aralarında problem oluşturan ve halk arasında olumlu imajına darbe vuran tamamen anonim doğaları.

AML BitCoin, bu sorunu çözmek için Para Aklamayı Engelleme (AML) ve Müşterini Tanı (KYC) teknolojisini coin mimarisinin kalbine koydu (ve teknoloji üzerinde onaylanmayı bekleyen patentlere sahip). Bu para birimi, tüm önemli ulusal güvenlik ve mali koruma yasalarıyla düzenlemelerine uygun.

HitBTC’nin Baş Ürün Sorumlusu Paul Clarkson, AML BitCoin’in yasalarla uyumluluğuna vurgu yaparak dijital para alanına getirdiği yenilik karşısında çok etkilendiklerini ifade etti ve şöyle devam etti:

“Biyometrik tanımlama özelliklerinin dijital para işlemlerinin şeffaflığına katkıda bulunmasını bekliyoruz. Bu şu ana kadar karşılanmamış bir gereksinim.”

Bunu gerçekleştirmek büyük bir çaba sonucu oldu. AML BitCoin’in geliştiricileri, ülkeden ülkeye değişen AML/KYC gereksinimlerini karşılamak için sektör ve hükümet temsilcileriyle bir araya gelerek istişarelerde bulundular. İngiltere ve ABD gibi büyük pazarlardan Panama ve Estonya gibi küçük pazarlara kadar geniş bir coğrafyada çalışma yapıldı.

NAC CEO’su Marcus Andrade, AML BitCoin için HitBTC’de listelenme haberinden oldukça memnun oldu:

“İlk listelememizin HitBTC ile olmasını umuyorduk ve bu duruma çok sevindik. Coin’imizi listelemek için uyumluluk gereksinimlerini karşılamaya çalışan başka borsalar da var. Patentinin onayı beklenen coin’imiz, dünyanın tek AML ve KYC uyumlu dijital para birimi olarak tasarlandı; bu doğal olarak farklı baktığımızı gösterir ve belki de bu projenin diğer coin projelerine göre çok daha sorunsuz ilerlemesinin nedeni olabilir.”

Borsalarda işlem gördükten sonra projenin kurmak istediği ortaklıkların hayata geçeceğini varsayarak para birimi hakkında bazı pembe tahminler yapıldı.

Böyle düşünen bir piyasa oyuncusu Block Bits Capital’den David Mata, şunları söyledi:

“Porftöyümüz oldukça çeşitli ve birkaç dijital para birimini içeriyor ancak buna yakından bakıyoruz. Erken geldik ve çok önemli bir görev aldık. Bu, Mark Zuckerberg’in üniversite yurdunda yaşadığı sırada Facebook’u kurmasıyla eşdeğer bir şey olabilir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl