Apple mağazasında bir kişiyi rehin aldı, 200 milyonluk kripto para istedi

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da dün akşam saatlerinde filmlere konu olacak bir olay yaşandı. Apple mağazasına silahlarıyla giren bir saldırgan, binayı havaya uçurma tehdidinde bulundu ve bir kişiyi de rehin aldı. 200 milyon euro değerinde ve kripto para şeklinde fidye talep eden saldırgan, rehinenin kaçış hamlesi sonrası vurularak yakalandı.

Dünyanın en çok turist çeken kentlerinden biri olan Amsterdam’da dün 4 saatlik bir rehine olayı yaşandı. Silahlı bir saldırgan şehirdeki Apple mağazasına girdi ve bir kişiyi rehin aldı. Saldırganın, rehineyi bırakması karşılığında 200 milyon euroluk kripto para istediği belirtildi.

Rehine kaçmayı başardı

Hollanda polisinden bugün yapılan resmi açıklamada olayın detayları da verildi. Polis müdürü Frank Paauw, saldırganın 27 yaşında olduğunu ve Apple mağazasında olayın yaşandığı dakikalarda 70 kişi olduğunu söyledi. Bir kişinin de saldırgan tarafından rehin alındığını belirten Paauw, bu kişinin saldırganın elinden kurtulduğunu ve yaşanan kovalamaca sırasında da polisin operasyonuyla saldırganın vurularak yakalandığını söyledi:

“Rehine kahramanca bir hamle yaptı ve bir anlık boşluktan yararlanarak kaçmayı başardı. Eğer bunu başaramasaydı, gece bizim için çok daha uzun ve kâbus gibi olacaktı. Yapılan görüşmeler esnasında rehineyi bırakması karşılığında 200 milyon euroluk fidye istedi”

Polis müdürü saldırganın hangi kripto paraları istediğiyle ilgili ise herhangi bir bilgi vermedi.

Üstünü robot aradı

Öte yandan polisin operasyonuyla vurularak yakalanan saldırganın üzeri ise bir robot ile arandı. Bunun sebebi, saldırganın binayı havaya uçurma tehdidinde bulunmuş olması ve üzerinde yüklü miktarda patlayıcı olduğunu iddia etmesiydi.

Ülke medyasındaki haberlerde, robotun saldırganın üzerini aradığı esnada keskin nişancıların da bir kaçış hamlesine karşı tetikte oldukları ve saldırganın vücudunda onlar yeşik lazer noktasının görüldüğü belirtildi.

Saldırgan şu anda ağır yaralı bir şekilde hastanede tedavi altında bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl