Anchor geliştiricisinden önemli iddia: Do Kwon kabul etmedi ve değiştirdi

Terra LUNA sisteminin algoritmik sabit coin'ini mevduat olarak yatıranlara yıllık %20 faiz veren Anchor protokolünün geliştiricilerin biri, verdiği röportajda çöküşü ilk günlerden itibaren öngördüklerini ve konu hakkında Do Kwon'a uyarılarda bulunduklarını belirtti. Aynı geliştirici, Kwon'un ise hiçbir şekilde kendilerini dinlemediğini aktardı.

Terra LUNA çöküşüyle ilgili olarak Güney Kore medyasından çok önemli bir haber paylaşıldı. JBTC News’ün özel haber olarak takipçilerine verdiği bilgilere göre, Anchor geliştiricileri UST konusunda kurucu Do Kwon’u birçok kez uyardı ancak sonuç alamadı.

“%3.6 olması lazımdı ama %20 yaptı”

Konuyla ilgili medya kuruluşuna röportaj veren bir geliştirici, Anchor protokolündeki faiz oranı için ilk başta %3.6’lık bir oran belirlendiğini ancak Do Kwon’un bu rakamı ısrarla kabul etmeyerek projenin başlamasına bir hafta kala oranı %20’ye çıkardığını söyledi:

“Anchor’un tasarımı sırasında faiz oranının yüzde 3.6 olması konusunda fikir birliğine varıldı. UST’yi sabit tutmak için bankanınkinden biraz daha yüksek bir rakam belirlemiştik. Şirkette faizleri ödemek için kullanılacak fon seviyesi fazla değildi. Eğer faizi yüksek tutarsak, ödeme yapamamamız durumunda ya da en küçük bir piyasa paniği durumunda, sistemin çökeceğini biliyorduk. Borç daha da büyüyecekti. Anchor projesinin başlamasından bir hafta önce, faiz oranının yüzde 20 olduğunu gördük. Bu kadar yüksek bir oranı kimse tahmin etmiyordu. Öğrendikten sonra Do Kwon’u bu oranın çok yüksek olduğu konusunda uyardım ama dinlemedi”

“%20 olmazsa, proje de olmaz”

İsmi “bay B” olarak röportajda geçen geliştirici, Kwon’un kendilerine %20’lik faiz oranı vermelerinin sebebinin daha fazla ilgi ve müşteri çekmek olduğunu söylediğini belirtti:

“Biz Kwon’a bu parayı nasıl ödeyeceğimizi sorduğumuzda cevap veremedi. %20’lik faiz olmazsa, projenin de bitirileceğini belirtti. Daha fazla müşteri ve ilgi çekmek için bunun yapılması gerektiğini söyledi. Bu fikirleri bazı şirket içi dokümanlarda da gördük. Yapılması gerkeenin bu olduğu yönünde büyük ısrar vardı ama ödemelerin yapılması çok zor olacaktı ve sonunda proje çöktü”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl