Andreessen Horowitz’ten Lido Finance’e 70 milyon dolar yatırım

Özellikle DeFi, Web3 ve metaverse yatırımlarıyla son aylarda önplâna çıkan ve kripto para sektörüne adeta para yağdıran girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), şimdi de staking hizmeti sağlayıcısı Lido Finance'e 70 milyon dolarlık yatırım yaptı. a16z ayrıca, açıklamadığı miktarda Ethereum'u da Beacon Chain üzerinde stake etmek için Lido'yu kullandı.

Son dönemde Jack Dorsey ve Elon Musk gibi tanınmış iş insanlarının “Merkeziyetsizliği bozuyor” eleştirisiyle karşılaşan girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), sektöre çok ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Şirket son olarak, hisse kanıtı (PoS) varlıklarının stake edilmesini kolaylaştıran Lido Finance’e 70 milyon dolarlık yatırım yaptı.

a16z’den konuyla ilgili yapılan açıklamada ise Ethereum‘un İş Kanıtı’ndan (PoW) Hisse Kanıtı’na (PoS) geçişinin, kripto para alanında kademeli şekilde önemli etkiler yapacağı ve özellikle stake konusunda Lido Finance gibi merkeziyetsiz platformlara büyük fırsatlar yaratacağı belirtildi:

“Hisse Kanıtı’na geçiş ile birlikte, hesaplama gücü kullanmak yerine, ağın güvenliğini sağlamak için herkes Ethereum’larını stake edebilecek ve blok üreten doğrulayıcıları çalıştırarak enerji tüketimini önemli ölçüde azaltacak. Ethereum’un işlem ücretleri ve enflasyona dayalı ödülleri daha çok katılımcıya dağıtılacaktır. Bu da Ethereum ekosistemindeki fırsatları daha da genişletecektir.

Ancak stake yapabilmenin bugün büyük zorlukları da bulunmaktadır. Bunların muhtemelen en büyüğü bir nod çalıştırmak için en az 32 ETH’nin gerekmesidir. Bu durum, önemli sayıda ağ kullanıcısının kendi doğrulayıcısını çalıştırmasını önlemektedir. Ayrıca Beacon zincirinde stake yapmak tek yönlü bir işlemdir ve PoW’dan PoS’a geçişe kadar ETH’ler kilitlenir. Merkeziyetsiz finansta vâr olan getiri alternatifleri göz önüne alındığında bu, yüksek bir maliyet yaratır.

İşte bu zorluklardan ötürü merkezi borsalar stake hizmetleri için pozisyonlarını almış durumdalar. Binance, Coinbase ve Kraken kolayca kullanıcılarının varlıklarını onlar adına, operasyonel yükleri ortadan kaldırarak ve gereken minimum sermaye şartını rahatça sağlayarak stake edebilirler. Bu hizmetler, borsaların kullanıcıları için çok önemlidir ve merkeziyetsiz alternatifler için de büyük fırsat ortaya çıkarmaktadır.

İşte bu yüzden biz, etkin ve merkeziyetsiz bir stake platformu olan Lido’ya yatırım yapmanın heyecanını yaşıyoruz. ETH ve diğer PoS varlıklarının stake’i için en kolay yolları sunan Lido, DAO yönetişimiyle birlikte merkeziyetsizlik yönetimini ve staking’i de demokratikleştiriyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 50 yıllık VC şirketi, 600 milyon dolarlık token yatırımı yapacak

Lido Finance burada devreye giriyor

Bilindiği üzere Ethereum, uzun zamandır plânlanan İş Kanıtı sisteminden Hisse Kanıtı’ına bu yaz geçmeyi hedefliyor. Ethereum’un, kullanıcıları ETH’leri stake etmeleri için istekli tutması gerekiyor, aksi takdirde PoS geçişi mümkün olmayacak. İşte Lido Finance gibi platformlar da burada devreye giriyor.

a16z’nin Kripto departmanından Daren Matsuoka ve Porter Smith konuyla ilgili yaptıkları açıklamada şunları söylediler:

“Lido, stake ve merkeziyetsiz finanstaki getiri arama arasındaki yarışmacı teşvik sorununu çözüyor. Ethereum tabanlı likit bir token çıkararak, kullanıcılar stake edilen ETH’leri, stake edilmemiş gibi teminat olarak kullanabiliyorlar.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl