5 milyon dolar hack’lenen kripto platformu Ankr: Saldırı içeriden…

Kripto startup'ı Ankr, yaptığı açıklamayla bu ay başı yaşanan 5 milyon dolarlık hack saldırısının arkasında eski bir çalışanın olduğunu ve bu kişinin özel anahtarları alabilmek için sisteme bir kod yerleştirdiğini belirtti.

BNB Chain tabanlı kripto platformu Ankr, 2 Aralık’ta uğradığı 5 milyon dolarlık hack saldırısının arkasında, şu anda kendileriyle birlikte olmayan eski bir çalışanın olduğunu duyurdu.

Platform tarafından bu kişinin ismi açıklanmazken şu ifadeler kullanıldı:

“Eski bir çalışanımız, ki kendisi şu anda bizimle değil, özel anahtarları ele geçirme vasıtasıyla bir arz zinciri saldırısı düzenlemek için sisteme bir kötü amaçlı kod yüklemiştir. Maalesef sektör içinde bu tür içeriden yapılan saldırılar olabilmektedir. Bundan sonra insan kaynakları stratejimizi ve güvenlik önlemlerimizi değiştireceğiz”

Hatırlanacağı üzere kripto istihbarat hizmeti veren Arkham şirketi, saldırıdan saatler sonra bunun içeriden düzenlenen bir saldırı olabileceğini belirtmişti.

Saldırgan, yerleştirdiği kod sayesinde sistemde istediği kadar aBNBc üretebilmiş daha sonra da bu token’ları merkeziyetsiz finans protokollerinde takas edip, Tornado Cash vasıtasıyla da izlerini kaybettirmişti. Hacker, 60 trilyon adet aBNBc üretirken, ANKR fiyatı da 303 dolardan 1.5 dolara kadar düşmüştü.

Şirket bu saldırıdan zarar görenlere ise tazminat ödemesini kendi cebinden yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl