ApeCoin (APE) nedir? ApeCoin nereden ve nasıl alınır?

Dünyanın en popüler NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacht Club (BAYC)’nin yaratıcısı Yuga Labs, ApeCoin’in (APE) piyasaya sürüleceğini duyurdu. Yüz binlerce hayranı bulunan koleksiyonun token’ına ilgi üst seviyede. Doğal olarak herkes bu coin hakkındaki detayları ve bu coin’e nasıl sahip olacağını merak ediyor. ApeCoin nedir, nereden ve nasıl alınır gibi soruların cevabına bu içerikten ulaşabileceksiniz.

Bored Ape Yacht Club NFT nedir?


Bored Ape Yacht Club (BAYC), Ethereum blok zincirinde bulunan, her biri tamamen benzersiz özelliklere sahip 10.000 ‘sıkılmış maymun’ NFT koleksiyonudur. Bazı özellikler diğerlerinden daha nadirdir, bu da koleksiyoncuların onlara daha fazla değer verdiği anlamına gelir. Bir APE NFT’si satın alarak, ayrıcalıklı bir Bored Ape Yacht Club üyesi olarak gelecekteki koleksiyonlara ve diğer avantajlara özel erişim elde edersiniz.

Her NFT’nin tamamen benzersiz ve bireysel göründüğü CryptoPunks gibi NFT projelerinden ilham alınarak oluşturulan Bored Ape’de her maymun NFT’sinde farklı özellikler mevcuttur. Ne giydiğine, yaptığına ve geçmişine bağlı olarak farklı bir nadirliği vardır. Bored Ape NFT’leri satışa çıktığından beri 1.1 milyar dolarlık hacim yarattı ve NFT dünyasının en dikkat çeken koleksiyonu oldu.

APE Coin nedir?


Son dönemde ApeCoin’in piyasaya sürüleceğinden bahseden Yuga Labs, sonunda bu projeyi hayata geçirdi ve ApeCoin’in neredeyse bütün borsalarda listeleneceğini açıkladı. ApeCoin haberi, Yuga Labs’ın CryptoPunks ve Meebits’in haklarını satın alarak NFT alanında lider konuma erişerek sektör üzerindeki hâkimiyetini sağlamasından sadece birkaç gün sonra geldi. Bu da kripto para piyasalarında büyük heyecan yarattı. 

Şirket resmi Twitter hesabından yayımlanan tweet’te ApeCoin’in misyonunu “Web3’ün ön saflarında merkeziyetsiz bir topluluk oluşturmayı güçlendirmek için kullanılacak kültür, oyun ve ticaret token’ı” şeklinde açıkladı ve ApeCoin’in, ApeCoin DAO olarak da bilinen topluluk tarafından sahiplenilerek işletileceğini duyurdu. Bu DAO’ya katılmanın tek şartı da ApeCoin’e sahip olmak.

ApeCoin nedir sorusunu yanıtlamaya çalışırsak, APE Web3’ün ön saflarında yer alan merkezi olmayan bir topluluk yapısını güçlendirmek için APE ekosisteminde kullanılan bir ERC-20 tabanlı yönetişim ve yardımcı token’ıdır. ApeCoin, ekosistemin tek yönetişim token’ıdır ve ApeCoin sahiplerinin ApeCoin DAO’ya katılmasına izin verir. ApeCoin, tüm katılımcılarına merkezi aracılar olmadan kullanılabilecek ortak ve açık bir para birimi sağlayan ekosistemin hizmet token’ıdır. ApeCoin, özel oyunlar, ürünler, etkinlikler ve hizmetler gibi ekosistemin normalde kullanılamayan belirli bölümlerine erişim sağlar. ApeCoin, üçüncü taraf geliştiricilerin APE’yi hizmetlere, oyunlara ve diğer projelere dahil ederek ekosisteme katılmaları için bir araçtır.

Yuga Labs, Metaverse meraklıları için çeşitli blok zinciri oyunlarını ve hizmetlerini başlatmak için $APE’yi kullanmayı umuyor ve token’ı BAYC ekosisteminin tek resmi kripto parası olarak ilân etti. 

ApeCoin’in toplam arzı kalıcı olarak 1 milyar token olarak sabitlenmiştir. Sözleşme arabirimi aracılığıyla hiçbir şekilde toplam arz artmaz. Benzer şekilde, sözleşme arayüzü herhangi bir token yazma kapasitesi göstermez, bu nedenle toplam arz asla azalmayacak.

ApeCoin dağıtımı nasıl olacak?


ApeCoin’in toplam arzının yüzde 62’si ApeCoin topluluğuna ayrılacak. %8’i Bored Ape Yacht Club’ın kurucularına, %16’sı Yuga Labs ekibine ve hayır kurumlarına, (toplam token arzının %1’ine eşit bir kısmı Jane Goodall Foundation Legacy Foundation’a bağışlanacak) %14’ü, Yuga ortakları ve yatırımcılarından oluştuğu “katkıda bulunanlara” gidecek. Standart uygulamaya uygun olarak, projeye katkıda bulunanlar için token’ların bir kısmı başlangıçta kilitlenecek. Kilitli token’ların kilidi, 17 Mart 2022 lansman gününden başlayarak, önceden belirlenmiş kilit açma planına göre 48 aylık bir süre içinde açılacaktır.

ApeCoin DAO’nun konsey üyeleri arasında Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, FTX’ten Amy Wu, Sound Ventures’tan Maaria Bajwa, Animoca’dan Yat Siu ve Horizen Labs’dan Dean Steinbeck yer alıyor.

APE Coin nereden ve nasıl alınır?


Merakla beklenen ApeCoin, 17 Mart Perşembe günü Coinbase, FTX, Binance, Kraken, Gate.io, Bybit, Huobi ve KuCoin gibi büyük borsalarda listelenecek ancak Yuga Labs sözcüsü, Ape token’ının eToro, OKX, Gemini ve Binance US gibi büyük borsalarda da “yakında” işlem görmeye başlamasını beklediklerini belirtti. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl