Apollo, sharding’i ilk başlatan proje olmayı başardı

apollo

Kısa bir süre önce Apollo adındaki fintech şirketi ‘sharding’i (veri tabanı bölme tekniği) işlevsel bir Blockchain sistemine entegre eden ilk proje olmayı başardı. Apollo ayrıca veritabanının aşırı yüklenmesine ve Bloat (şişme) krizine uygulanabilir bir çözüm öneren birkaç kripto şirketinden biri.

Bu geliştirmeyi 1 Nisan 2019’da uygulamaya başlayan Apollo, blokzincir ağındaki parça bölünmesini 2.225.000 blokta elde etmeyi başardı. Bu başarı, kripto para tarihinde elde edilen çok önemli bir özelliğin tüm blokzincir gelişmelerinde kullanılabilmesi için bir ‘Hoş geldin’ çağrısıydı.

Apollo CEO’su Steve McCullah, proje hakkında oldukça heyecanlı… McCullah, konuyla ilgili, “Başka bir coin’in ‘sharding’ yaptığını açıklamasına rağmen projenin kesin başarı odaklı olmadığını görüyoruz. Apollo, Ethereum’un üzerinde çalıştığı veritabanı parçalama işlemini başlattı. Apollo dışında başlatılan tek ‘sharding’, onunla aynı olmayan Network Sharding’iydi ve sürdürülebiliriği de yoktu” dedi.

‘Sharding’i entegre ettiğini belirten bir başka coin’le olan rekabetine rağmen Apollo, çok daha net duruyor. Diğer proje ise pek de güvenilir gözükmüyor. Apollo ayrıca Ethereum gibi diğer kripto paralardan da takdir toplayan sharding veritabanını başlatmayı başardı. Apollo’nun yanında hiçbir sistem ya da ağ, veri tabanının yalnızca gerekli bölümlerini kullanarak işlemleri daha verimli hale getiren blokzincir işleme kodunu optimize edemedi.

Apollo Para Birimi olan APL artık iki saniyeden daha az ödeme hızıyla dünyanın en hızlı kripto para birimi olarak adlandırılıyor. Adaptive Forging inovasyonu sayesinde ağ, segmentlerle birlikte çalışarak gereksiz ve sürekli olan blok oluşturulmasını kaldırabiliyor. Bu tür geliştirmeler sonucunda artık, sadece işlem yapıldığında blok oluşmuş olacak. Bu teknik sayesinde Blockchain hafifleyecek ve veri tutmak için gereken yer miktarı azalacak. Bu da hızın artmasına yarayacak ve şişme probleminin yaşanmasını engelleyerek blokzincirin daha etkin çalışmasını sağlayacak.

Gerçek kuantum direncinin olduğu bilinen tek Blockchain

Kripto paralarla ilgilenen herkes Bitcoin’in merkeziyetsiz bir sistem altında çalıştığını ve bankalarla ona bağlı kuruluşlara ihtiyaç duymadığını bilir. Bu nedenle, kripto ağı üzerinden rastgele bir adres oluşturmak kullanıcının sorumluluğundadır. Bu rastgele adres, genel anahtar olarak bilinir ve kişisel blokzinciri işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan bir sayı dizisidir. Süreç ayrıca, işlemlere yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kayıp bir genel anahtarı geri almak için de kullanılabilen bir özel anahtara sahip olmayı da içerir.

APL geliştirmesiyle artık kullanıcılar özel anahtarlarının bir kuantum bilgisayar tarafından ele geçirilemeyeceğini ya da sistemin manipüle edilemeyeceğini biliyorlar. Yani, cüzdanlarındaki fonlarının yok olup olmayacağını düşünmelerine gerek kalmaz. Bu nedenle p2pk adreslerindeki her coin, ister kullanılmış ister yeni olsun, saldırılara karşı sürdürülebilir değildir. Beklendiği gibi, bu coin’ler sürekli dolaşımda kalacaktır.

Sharding teknikleri

Sharding yani bölme tekniği temelde şu şekilde çalışır. Öncelikle, her bölünen parçayı blokzincir ağına uygularken aşağıdaki tepkileri alırsınız:

  • Blok zinciri indirilirken büyük bir gecikme olur. Bunun yerine, en yeni segment üzerinde yoğunlaşan nod’lar bu belirli noktadan işlenmeye başlarlar
  • Her parçanın 750.000 bloku ve ek 1.400 kabul blokunu tamamlaması gerekir
  • Konsensüs sırasında, blokzinciri yüksekliği veya defter veri tabanı, mevcut node’lara bağlı olarak zaman tabanlarına bölünmelidir. Her düğüm ne zaman bölüneceğini bilecektir
  • Diğer bölünen parçalar kolayca indirilebilir
  • Her parça, node’lar işlem özetlerini gösterdikçe komisyona tâbidir.

Apollo’yla kolay işlem yapmak

Apollo’nun birinci hedefi başta Bitcoin olmak üzere kripto paranın giremediği sektörlerde işlem yapmanın önündeki engelleri kaldırmaktır. Burada plan, merkeziyetsiz bir ağ çalıştırarak herkesin her yerden fiziksel parayla Apollo alabilmesini sağlamak. Böylece bir banka hesabınız olduğu sürece kripto para alımı olabildiğince hızlı hale gelecektir.

GSX’in çalışma tarzı

Gold Secured Currency olarak da bilinen GSX, Apollo fintech ürünlerinin satışlarından yüzde 25 ücret alır ve sürekli olarak altın destekli fon almak için kanal açar. Ancak kullanıcıların yatırımdan emin olmaları için altın değerinin nereye geldiği kontrol edilecek ve kâr bu şekilde alınacaktır.

Şu an GSX almak isteyenler ön satış fırsatını kaçırmamak için GSXCDE.com‘dan işlemlerini yapabilirler.

Sonuç

Kripto para sektöründe kalmayı başarmış bir şirket olan Apollo kendisini kanıtladı. Şirketin hedefi en kaliteli ürün ve hizmetleri sunmaktır. Sharding yani veri bölme geliştirmesinin de yapılmasıyla birlikte kripto dünyasında şüphesiz büyük bir gelişme olacak ve kripto paraları çok daha rahat trade eden kullanıcılar daha fazla tatmin olacaklar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl