Apple, Bitcoin ile bahşiş özelliği olan Damus’u çıkarabilir

Nostr protokolü üzerinde yaratılan bir sosyal medya uygulaması olan ve Bitcoin ile bahşiş özelliği de bulunan Damus, Apple'dan dışarı atılma tehdidi aldı. Eğer içinde Bitcoin bahşiş özelliğinin de olduğu bazı geliştirmeler 14 gün içinde güncellenmezse, Damus, App Store'dan çıkartılacak.

apple

Bitcoin destekçisi Jack Dorsey’nin de bağış yaptığı merkeziyetsiz sosyal medya protokolü Nostr üzerinde inşa edilen ve yine merkeziyetsiz olan sosyal medya platformu Damus’a, Apple’dan App Store tehdidi geldi.

Apple’dan Damus geliştiricilerine gönderilen uyarıda, 14 gün içinde App Store Kuralları’nın gerektirdiği şekilde uyumluluk şartları sağlanmazsa Damus’un, App Store’dan kaldırılacağı ifade edildi.

Bitcoin özelliği için de geçerli

Apple’dan yapılan uyarı, Damus’un “zaps” adında olan ve birçok farklı özellikler barındıran geliştirmelerini de içeriyor. Kullanıcılar ürettikleri içerikler üzerinden diğer kullanıcılardan bahşiş alabiliyor. Bahşişler, Lightning Ağı üzerinden hızlı şekilde ve düşük ondalıktaki satoshi’ler halinde de yollanabiliyor.

Apple’ın uyarısında direkt olarak “Bitcoin” kelimesi geçmese de, “uygulama dışı bahşiş gönderildiğini fark etmiş bulunmaktayız” deniliyor.

Apple’ın App Store politikalarına göre, bazı istisnalar dışında, uygulama içindeki mal ve hizmetler için başka ödeme yöntemleri kullanmak yasak… Bu özellik uzun zamandır, başta oyun geliştiricileri olmak üzere birçok sektör paydaşından ciddi eleştiriler alıyordu.

Damus’tan yapılan açıklamada ise, bu özellik sayesinde herhangi bir hizmet ya da mal satışının olmadığı, sadece bahşiş butonunun olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca App Store’dan atılması durumunda, Lightning üzerinde geliştirme yapmak isteyen uygulamalar için Damus’un bir “ölü platform” durumuna düşeceği yazıldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl