Apple CEO’su Tim Cook’tan metaverse ve AR açıklaması

2021'in Aralık ayında kripto para yatırımlarının olduğunu açıklayan Apple CEO'su Tim Cook, geleceğin teknolojisinin artırılmış gerçeklik (AR) olduğunu belirtti. Cook metaverse konusunda insanların hala tam bir fikri olmadığını söyledi.

Dünyanın en değerli şirketi olarak görülen Apple’ın CEO’su Tim Cook, Hollanda basınına verdiği röportajda geleceğin teknolojisinin artırılmış gerçeklik olduğunu söyledi ve “Gelecekte bugünlere baktığımız zaman ‘Biz nasıl artırılmış gerçeklik olmadan yaşamışız’ diyeceğiz” diyerek ilginç bir yorumda bulundu.

Artırılmış gerçekliğin geleceğin en büyük ve en çok kullanılan teknolojisi olacağını belirten Cook, metaverse ve sanal gerçeklik konularında ise bu fikirde olmadığını söyledi.

“Metaverse’ün ne olduğu hala tam belli değil”

Sanal gerçekliğin hayatın sadece belli yönleri için faydalı olduğunu ancak iletişim için bu durumun geçerli olmadığını söyleyen Cook şu ifadeleri kullandı:

“Sanal gerçeklik belli oranda faydaları olan bir teknoloji… Faydaları iletişim için geçerli değil. Siz kendinizi bu teknolojinin içine çekebilirsiniz ancak artırılmış gerçeklik çok daha önemli… Apple’ın metaverse terimini kullanmamasının en büyük sebebi ise onun hala ne olduğunu bilmiyor olmamız”

Bilindiği üzere iPhone telefonlarının üreticisi olan Apple şirketi AR teknolojisi kapsamında birçok gözlük ve kulaklı üretimine de geçeceğini açıklamıştı.

Bir başka dev şirket Meta da, son dönemde yine VR yani sanal gerçeklik konusunda gözlük ve kulaklık üretimleriyle önplâna çıkıyor. Başta Meta şirketi olmak üzere Apple’ın bu konudaki birçok rakibi metaverse terimini kullanmaktan çekinmiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl