Apple, ChatGPT kullanımını çalışanlarına yasakladı

Dünyanın en büyük şirketi olarak görülen Apple, çalışanlarına gönderdiği resmi mesaj ile, ChatGPT ve ona benzer diğer yapay zeka araçlarının kullanılmasını yasakladığını bildirdi. Şirketin, hassas verilerin sızmasını önlemek için böyle bir adım attığı belirtiliyor.

apple

3 trilyon dolara yakın değeriyle ABD ve dünyanın en büyük şirketi olarak görülen Apple da, yapay zeka korkusunu yaşamaya başladı. Şirket, çalışanlarına bir mesaj göndererek ChatGPT ve ona benzer yapay zeka programlarının kullanılmasını yasakladığını belirtti.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre şirket, çalışanlarının bu programları kullanarak firmanın gizli kalması gereken bilgilerini açığa çıkarmasından endişe ediyor.

Apple’ın yasak adımının, ChatGPT programının dün iOS işletim sistemine açılmasından hemen sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Program şu anda sadece ABD’deki iPhone ve iPad kullanıcıları için açık olsa da, ilerleyen dönemde diğer ülkelerin de ekleneceği hatta Android sistem versiyonunun da gelmek üzere olduğu belirtiliyor.

Samsung çalışanları yakalanmıştı

ChatGPT’yi çalışanlarına yasaklayan tek büyük teknoloji şirketi Apple değil. Güney Kore devi Samsung da 2 Mayıs günü yine bir şirket içi mesajla, ChatGPT kullanımını yasaklamıştı. Samsung’un yasak getirme adımında ise çok daha önemli ve altı dolu bir sebep vardı. Bazı çalışanların şirketle ilgili önemli ve gizli olan bilgileri platforma yükledikleri tespit edilmişti.

Teknoloji şirketleri dışında büyük bankalar da çalışanlarına benzer yasaklar getirdiler. Bank of America, JPMorgan ve Goldman Sachs da dünyaca bilinen ve programı çalışanlarına yasaklayan bankalar arasında yer alıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl