Apple ve OpenAI iş birliğine Elon Musk tepki gösterdi: Tüm cihazları yasaklarım

Apple ve OpenAI şirketlerinin, yapay zeka özelliklerinin Apple cihazlarına entegre edilmesi konusunda iş birliğine gidecek olmaları, Elon Musk'ın tepkisini çekti. X üzerinden konuyla ilgili birçok tweet atan Musk, Apple'ın OpenAI'yi doğrudan işletim sistemi seviyesinde entegre etmesi durumunda, Apple cihazlarının, şirketlerinde yasaklanacağını belirtti. Musk ayrıca "Bu kabul edilemez bir güvenlik ihlalidir" dedi.

Apple’ın Geliştiriciler Konferansı’nın ilk günü dün hızlı başladı. Apple, ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI ile iş birliği duyurdu. Sesli asistan Siri’ye ve işletim sistemine ChatGPT’nin bazı özellikleri de eklenecek.

Elon Musk’tan sert tepki: Cihazları yasaklarım

Bu iş birliği ise yapay zeka konusunda geçen seneden bu yana OpenAI şirketine karşı sert bir tavır takınan Elon Musk’ın tepkisini çekti. Apple’ın kendi yapay zeka sistemini kurmamasının absürt olduğunu belirten Musk, OpenAI iş birliğinin ise daha mantıksız olduğunu ifade etti:

“Apple’ın kendi yapay zekasını yaratmaması absürt ama OpenAI’ın sizlerin güvenliğini ve gizliliğini koruyacağına inanması daha da mantıksız. Sizlerin verilerini OpenAI’a teslim ettikten sonra neler olabileceğiyle ilgili en ufak fikirleri yok. Sizleri tehlikeye atıyorlar. Eğer Apple, OpenAI ile işletim sistemi seviyesinde entegre olursa Apple cihazlarını benim şirketlerimde yasaklarım. Çünkü bu, kabul edilemez bir güvenlik ihlali olur”

Musk ayrıca şirketlerini ziyarete gelenlerind de Apple cihazlarını girişte teslim etmeleri gerekeceğini ve cihazların “Faraday kafesi” olarak da bilinen ve elektrik iletkenliğini önleyen bir odada saklanacağını belirtti. Musk bu sayede, şirket içi bilgilerin dışarıya sızdırılmasının önlenmesini hedefliyor olacak.

Musk attığı bazı tweet’lerde de ChatGPT’ye sorulan bazı soruları ve sistemin verdiği cevapları da gösterdi. Ünlü iş adamı, ChatGPT’nin verdiği mantıksız bir cevap üzerine, “Şimdi bu tarz bir yapay zeka tarafından eğitilmiş bir gücün ciddi seviyede büyüdüğünü hayal edin” dedi.

Musk geçtiğimiz sene OpenAI’ın yapay zeka geliştirmelerini 6 aylığına durdurması konusunda bir mektup yayımlamış ve mektuba binden fazla geliştirici ile yatırımcı imza atmıştı.

OpenAI’a verdiği milyarlarca dolarlık destekle bilinen Microsoft kurucusu Bill Gates ise Musk’ın bu talebinin mantıksız olduğunu söylemişti.

Musk’ın da xAI adında bir yapay zeka şirketi bulunuyor. xAI, Grok adlı modelini açık kaynak olarak piyasaya sürmüştü. ChatGPT ise kapalı kaynak bir uygulama…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl