Apple’dan kripto paralar ve NFT’ler için yeni kurallar

Dünyanın en büyük şirketi Apple, kripto paralar ve NFT'ler konusunda yeni kurallarını açıkladı. Şirket özellikle borsalar ve NFT platformlarının satışlarında tüm Apple gerekliliklerinin yerine getirilmesini talep ediyor.

Apple kullanıcıları bundan sonra da kripto paralar ve NFT’lerle ilgili yatırımlarına ve işlemlerine devam edebilecekler ancak şirketin bu konuda bazı şartları yenilediği görülüyor.

Kaliforniya merkezli şirket, içinde kripto para borsaları ve NFT’leri de barındıran yeni kurallarını açıkladı.

Borsalar yerel kurumlardan lisanslı olacak

Apple’ın kripto para borsalarından istediği uyum kuralları arasında şirketlerin bağlı bulunduğu ülkenin regülatörüyle sorun yaşamaması yani gerekli olan lisansın alınmış olması bulunuyor. Regülasyon konusunda sıkıntı olmadığı sürece kripto para alım ve satımları sorunsuz olarak yapılabilecek.

NFT’ler de işler az da olsa karışıyor

Uygulama içi ürün alımları konusunda ise işler biraz daha karmaşık hale geliyor. Örnek olarak NFT’ler ya da borsaların verdiği hizmetlerin satın alınması için de Apple’ın tüm şartlarına uyulması talep ediliyor. Bu şartlar arasında dış sitelere linklerin bulunmaması, ya da kullanıcıların Apple dışındaki alım mekanizmalarına yönlendirilmemeleri de bulunuyor.

Metaverse’e temkinli bakıyor, kripto paralarda sorun yok

Hatırlanacağı üzere Apple CEO’su Tim Cook, 2021’in Aralık ayında kendisinin de kripto para yatırımlarının olduğunu söylemişti. Cook hangi kripto paraları aldığı konusunda bilgi vermezken, bu sene Ekim ayında da geleceğin teknolojisini AR yani artırılmış gerçeklik olduğunu belirtmişti. Apple CEO’su metaverse’e ise temkinli yaklaşmış ve “İnsanların hala tam bir fikri yok” yorumunu yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl