Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Apple’dan ödemeler konusunda dev hamle! Square ile rakip oluyorlar!

Piyasa değeri 2 trilyon doların üzerinde olan dünyanın en büyük şirketlerinden Apple'dan ödemeler konusunda dev bir adım geliyor. Şirket, yaklaşık 100 milyon dolar ödeyerek Kanada merkezli bir startup firmasını satın aldı. Bu alımın, Apple ve Square'i ödemeler konusunda büyük rekabete sokması bekleniyor.

apple

Dünyanın ve S&P 500’ün en büyük şirketlerinden biri olan Apple, iPhone’larını birer ödeme aracına dönüştürme girişiminin en önemli adımlarından bşrş olarak Mobeewave adlı bir startup firmasını satın aldı. Mobeewave’in teknolojisi, ödeme yapacak kişinin, akıllı telefonunu ya da kredi kartını bir başka telefona göstermesi ya da dokundurmasıyla çalışıyor ve ödeme bu şekilde tamamlanıyor. Apple, iPhone’lara 2014 yılından beri “Yakın alan İletişimi” teknolojisi yüklediği için sistemin hiçbir ek donanım kullanılmadan çalışacağı belirtiliyor.

ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre Apple, Mobeewave satın alımı için yaklaşık 100 milyon dolar ödedi. Haberin ismi verilmeyen kaynaklarına göre Montreal merkezli olan Mobeewave’in onlarca çalışanı bulunuyor ve bu kişiler aynı şekilde çalışmaya devam edecekler ve şirketin sisteminde bir değişikliğe gidilmeyecek.

Apple’dan bir sözcü ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayacaklarını belirtti ve “Apple, dönem dönem küçük teknoloji şirketlerini satın alır. Ve biz genelde geleceğe yönelik olan plânlarımızı tartışmayız ya da onlar hakkında bilgi vermeyiz” dedi.

Hatırlanacağı üzere Apple 2014 yıında iPhone’lara Apple Pay uygulamasını eklemiş ve kullanıcıların telefonu göstererek, işletmelerde ödeme yapmasını sağlamıştı. Şirket geçen yıl ise Apple Card adındaki kredi kartını çıkarmıştı. Mobeewave ile birlikte iPhone olan herkes, hiçbir ek donanım olmadan ödeme yapabilecek ya da kabul edebilecek.

Square ile direkt rakip olacak

Apple’ın bu çok önemli hamlesi ise onu, akıllı telefonlar ve tabletlere ödemeler için donanım ve yazılım sağlayan bir şirket olan Square ile direkt rakip yapacak ve yarışma içine sokacak. Bilindiği üzere Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin liderliğini yaptığı Square, Bitcoin’e verdiği destek ile biliniyor. Dorsey geçtiğimiz günlerde de, Square’in Bitcoin odaklı merkeziyetsiz bir proje üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Samsung da yatırım yaptı

Mobeewave’in bir başka büyük yatırımcısı ise iPHone’ların dünya piyasasındaki en büyük rakibi Samsung. Güney Kore merkezli şirket, telefonlarında teknolojisini kullanmak için geçen sene Mobeewave ile ortaklık kurmuştu. Samsung’un, startup şirketine 20 milyon dolarlık yatırım yaptığı belirtiliyor.

Apple kısa süre önce de, hava durumu uygulaması şirketi Dark Sky ve sanal gerçeklik içerik yayın firması NextVR’ı satın almıştı.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl