Geçen sene iflastan kurtulan Bitcoin madencilik firması borçlarının yarısını ödedi

Geçtiğimiz sene yaşanan kripto para iflas ve fiyat düşüşlerinde zor dönemlerden geçen madencilik şirketlerinden biri olan ARGO Blockchain, son 1 senede borçlarını ciddi miktarda azalttı.

bitcoin madenciliği

En büyük madencilik şirketlerinden biri olan ARGO Blockchain, 2023 senesi için yarıyıl raporunu yayımladı.Şirket 18 milyon dolar zarar açıkladı ancak bu zarar geçen senenin ilk yarısındaki 40 milyon dolarlık zarardan çok daha azdı.

Borçlar da yarı yarıya eridi

Şirketin toplam borcundaki erime de dikkat çekti. Geçtiğimiz sene haziran ayında 143 milyon dolar olan borç bugün ise 75 milyon dolara inmiş durumda… Hatırlanacağı üzere 2022’nin haziran ayında Bitcoin madencilik şirketleri on binlerce BTC satmışlar ve buna rağmen birçoğu zor piyasa şatlarında rahata kavuşamamışlardı. ARGO, Core Scientific ve Compass gibi şirketler adeta iflasın eşiğine gelmişlerdi.

ARGO Blockchain ayrıca 2023 yılının ilk yarısında da 4 milyon dolarlık borç ödemesi daha yaptı.

Yılın ilk yarısında 947 Bitcoin çıkardığını açıklayan şirket, bu oranı geçen seneye göre sadece %1 artırabildi. Ancak Bitcoin hash rate’inin de 2023’te %78 arttığını ve madencilik zorluğunun da rekorlar kırdığını hatırlatmakta fayda var.

2023 haziran ayı itibarıyla ARGO’nun bilançosunda 9.1 milyon dolar nakitve 46 BTC bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl