Arjantin’de ön seçimlerde Bitcoin destekçisi aday kazandı

Enflasyonun %115'in üzerinde olduğu Arjantin'de ekim ayında yapılacak olan genel seçimler öncesi yapılan ön seçimde beklenmedik bir aday sandıktan zaferle çıktı. Aşırı sağ görüşleriyle bilinen ancak Bitcoin destekçisi de olan Javier Milei, %90'ı açılan sandıklarda aldığı %32'lik oy ile dünyayı şaşırttı.

Enflasyonun senelerdir çok yüksek olduğu ve halkının gittikçe fakirleştiği Arjantin’de, ülkenin iki büyük partisine ön seçimlerde çok net bir şok yaşatıldı. Ekim ayında yapılacak genel seçimler öncesi yapılan ön seçimlerde aşırı sağ lider Javier Milei, sandıklardan lider çıktı.

Muhafazakar bir parti olan Değişim için Birlikte partisi %30’un hemen altında, solcu Vatan için Birlik partisi ise %29’luk oy alırken , Milei ise yüzde 32’nin üzerinde oy almayı başardı.

Bitcoin destekçisi, merkez bankası karşıtı

Aşırı sağcı olmasının yanında bir libertaryen de olan ve Özgürlük için İleri koalisyonunu kuran Milei, Bitcoin’i desteklemesi ve merkez bankasının kapatılması fikriyle biliniyor. Kendisini bir anarşist-kapitalist olarak tanıtan Milei, merkez bankasının bir dolandırıcılık organizasyonu olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin’in merkez bankası dolandırıcılığına karşı başlatılan bir hareket olduğunu belirten sağcı lider, Arjantin pezosunun politikacıların zenginleşmesi için bir araç olarak kullanıldığını ve halkın zenginliğini çaldığını söylüyor.

Arjantin’de genel seçimler 22 Ekim günü yapılacak ve adayların kesin başkanlık için en az yüzde 45 oy almaları gerekiyor. Bu oy oranına hiçbir adayın ulaşamaması halinde ise seçim kasım ayındaki ikinci tura kalacak.

Fotoğraf: Reuters

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl