Arjantin Bitcoin benimsenmesinde El Salvador’u nasıl geçti: Yönetici açıkladı

2021'de Bitcoin'i resmi para ilan eden ve hala benimsenme konusunda sorunlar yaşayan El Salvador, enflasyonun her geçen gün rekor kırdığı Arjantin'in gerisinde kaldı. Konuyla ilgili bilgiler ise ARK Invest yöneticisi David Puell'den geldi.

SEC’ye yaptığı spot Bitcoin başvurusu 13 Ağustos’ta ertelenen ARK Invest şirketinin araştırma yöneticisi David Puell, yatırımcılara gönderdiği son değerlendirme notunda Arjantin’in Bitcoin benimsenme oranında El Salvador’u geride bıraktığını belirtti.

Kısa süre önce El Salvador’a giden Signum Growth Capital şirketi CEO’su Angela Dalton’un değerlendirmelerini müşterilerine ileten Puell, Orta Amerika ülkesinde insanların Bitcoin farkındalığının bulunduğunu ancak kullanımın bir hayli az olduğunu ifade etti. Puell ayrıca El Salvador halkının, yeni bir teknolojinin benimsenmesi konusunda da mutlu olduğunu belirtti.

ABD doları açık ara tercih ediliyor

Kendi bireysel notlarını da paylaşan Puell, El Salvadorluların hala ABD dolarını tercih ettiğini, 2001 yılından bu yana böyle bir alışlanlık olduğunu ve Bitcoin’deki volatilitenin hala insanları korkuttuğunu yazdı. Ülkenin, Bitcoin’i resmi para yapmasından sonra Bitcoin’in sürekli düştüğünü belirten ARK Invest yöneticisi, bunun da adaptasyon için bir dezavantaj olduğunu ifade etti.

Enflasyon arayışa itiyor

Öte yandan Arjantin konusuna da değinen Puell, ön seçimlerde Bitcoin destekçisi Milei’nin galip gelmesinin de halk üzerinde etkisi olduğunu belirtti. Arjantin halkının %140’tan fazla olan enflasyon için çözümler aradığını belirten yönetici, sonucun ardından Bitcoin fiyatının da, peso karşısında %20’den fazla arttığını söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl