Petrol şirketi Bitcoin madenciliğine başlıyor

Enflasyonun zirve yaptığı Arjantin'in önemli petrol şirketlerinden biri olan Tecpetrol, çıkan fazla doğal gaz ile Bitcoin madenciliği yapacak.

Petrol çıkarma esnasında açığa çıkan doğal gaz ile madencilik yapacak olan firmalara Arjantinli Tecpetrol de eklendi. Arjantin medyasında yer alan haberlere göre şirket Patagonya bölgesinde bu işlemlere ekim ayı sonu ya da kasım ayı ortasında başlayacak. Haberde şirketin böylece fazladan gaz harcanmasını minimuma indirmeyi ve ekstradan gelir elde etmeyi düşündüğü de yazıldı.

Şirket bölgedeki petrol çıkarma işlemlerinden günde 35 bin varil petrol elde etmeyi hedefliyor. Böylece ortaya çıkacak olan doğal gazın da ciddi seviyelere ulaşması öngörülüyor.

Firma CEO’su olan Ricardo Markous konuyla ilgili açıklamasında bu sayede atmosfere karşışan doğal gaz miktarında da ciddi bir azalma olacağını ve yaptıkları işlemlerin çok daha sürdürülebilir olacağını söyledi.

Bilindiği üzere birçok Bitcoin madencilik şirketi kademeli olarak yenilenebilir enerjiye geçmeye ve bu anlamda kendilerine yöneltilen “Fosil yakıtlar ile çevreye zarar veriyorlar” anlatısını çürütmeye başlamıştı.

Hatırlanacağı gibi bu tartışma özellikle 2021 yılının mayıs ayında zirve yapmış ve Elon Musk, Bitcoin madenciliğinde kullanılan fosil yakıtlardan ötürü Tesla araçlarının BTC ile alınabilmesi faaliyetini askıya aldığını açıklamıştı.

Musk’ın bu açıklamasının ardından ise haziran 2021’de Bitcoin Madencilik Konseyi kurulmuştu. Musk ayrıca Bitcoin madenciliğinin yüzde 50’den fazla oranda yenilenebilir enerjiyle yapılması durumunda Bitcoin ile Tesla satışlarına yeniden başlayacağını da belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl