Ön seçimlerde sürpriz yaşanması Arjantin’de Bitcoin rekoru getirdi

Enflasyonun her geçen gün arttığı Arjantin'deki kriz Bitcoin fiyatının da pezo paritesinde artmasına neden oluyor. Güney Amerika ülkesinde 1 BTC'nin yerel parayla karşılığı 8.4 milyon pezoya çıktı.

bitcoin

Arjantin’de ekim ayında düzenlenecek olan genel seçimler öncesi yapılan ön seçimlerde Bitcoin destekçisi adayın kazanması, Bitcoin’e olan ilgiyi de artırdı.

Merkez bankasının kapatılmasını ve Arjantin pezosu yerine de ABD dolarının ülkenin resmi parası olarak kullanılmasını öneren Javier Milei’nin ön seçimlerde beklenmedik galibiyet alması, en büyük kripto paranın da yeni zirveye ulaşmasını sağladı.

Milei’nin galibiyetinden sonra Bitcoin’in Arjantin pezosu karşılığındaki fiyatı 8.4 milyon pezo oldu. Yerel para biriminde Bitcoin fiyatı sene başından bu yana da %188 artmış durumda…

Enflasyon artmaya devam ediyor

Son yıllarda Venezuela’nın ardından enflasyonun en fazla arttığı ülkelerden olan Arjantin’de son 1 yılda da %63’lük bir yükseliş yaşandı ve enflasyon oranı %116 seviyesine çıktı. İşssizliğin ve asgari ücretle çalışanların sayısının her geçen gün arttığı ülkede ön seçimlerde de olsa, beklenmedik bir adayın kazanması halkın tepkisi olarak yorumlanıyor.

Milei, seçimin ardından yaptığı konuşmada ise, “Daha önce başarısız olmuş denemelerle farklı bir Arjantin elde etmek mümkün olmayacaktır” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl