Arjantin de Çin yuanı furyasına katılıyor: ABD doları için yeni tehlike mi?

ABD dolarına olan güvenin her geçen gün azalması ve Çin'in dünyanın birçok bölgesinde liderlik rolüne bürünmeye çalışması ülkelerin Çin yuanı seçeneğini denemesini sağlıyor. Son olarak Arjantin hükumetinden de, ithal Çin ürünlerinin yuan ile ödeneceği konusunda açıklama geldi.

Çin’in önce Ortadoğu’da Suudi Arabistan ile İran, şimdi de Ukrayna ile Rusya arasında barış görüşmelerine liderlik etme çabaları, dünyada Çin yuanı kullanımını gittikçe artırmaya başladı.

ABD dolarına olan güvenin de gün geçtikçe azalıyor olması, özellikle enflasyon konusunda ciddi sorunlar yaşayan ülkelerin diğer alternatiflere yönelmesine neden oluyor.

BRICS ülkelerinden sonra Arjantin

Bilindiği üzere son dönemde Rusya ve Çin’in liderlik ettiği BRICS grubu ülkeleri hem yerel paralarının hem de Çin yuanının kullanılması konusunda adımlar atmıştı. Fransa’nın da Dubai’den Çin yuanı ödemesi ile likit doğal gaz alması da, bu konudaki ciddi ilerlemeyi net şekilde göstermişti. İşte tüm bu gelişmelerin ardından dün Arjantin hükumetinden önemli bir açıklama geldi.

ABD doları yerine Çin yuanı

Dünyada enflasyonun en yüksek seviyede olduğu ülkelerden biri olan Arjantin’de maliye bakanı Sergio Massa, ülkenin Çin büyükelçisi olan Zou Xiaoli’yle katıldığı bir organizasyonda, Çin’den ithal edilen ürünlerin artık ABD doları ile değil, Çin yuanıyla ödeneceğini duyurdu.

Dolar kıtlığı var

Birçok sektörden iş adamının da bulunduğu organizasyonda bu uygulamanın, ülkede yaşanan dolar kıtlığının getirdiği zorlukların azaltılması amacıyla yapıldığı belirtildi.

Arjantin’de tarihi seviyelere ulaşan kuraklık nedeniyle tarım ürünü satışlarında yaşanan düşüşler, dolar ödemelerinin ülkeye girişini azaltmıştı. Bu durum, ülkede siyasi bir istikrarsızlık da yaratıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl