Arjantin’de maliye bakanı istifa etti, USDT alımları yükseldi

Enflasyonun dünyada ciddi şekilde yüksek olduğu ülkelerden biri olan Arjantin'de, maliye bakanı Guzman'ın istifası halkın kripto para ve özellikle dolara endeksli olan USDT'ye kaçışını hızlandırdı. En büyük sabit coin'in Arjantin pezosu karşısındaki değeri Cumartesi günü %11 arttı.

arjantin

Yüzde 60 ile Türkiye’yle birlikte en yüksek enflasyon oranlarına sahip ülkelerden biri olan Arjantin’de hafta sonu maliye bakanı Martin Guzman’ın istifa etmesi, halkın dolara endeksli en büyük kripto para konumundaki USDT’ye hücum etmesine neden oldu.

İstifanın başkan Alberto Fernandez hükumetine çok büyük bir darbe olduğu belirtilirken aynı zamanda, Guzman’ın yerine henüz bir atama yapılmaması da endişeleri beraberinde getirdi.

Hafta sonu geleneksel piyasaların kapalı ancak kripto para piyasalarının açık olması ise USDT’ye yaradı ve en büyük sabit coin’in Arjantin pezsou karşısındaki değeri ciddi şekilde arttı. Binance borsasında %6.6’lık artışla 1 USDT, 257 Arjantin pezosu olurken, Lemon Cash adlı borsada ise yükseliş daha da fazlaydı. Borsada USDT %11 arttı ve fiyat 279 pezoya kadar çıktı.

IMF’den uyarı gelmişti

Hatırlanacağı üzere Arjantin hükumeti, son dönemde IMF’den 50 milyar dolara yakın bir kredi almış ve IMF, kredi şartlarından biri olarak da hükumetten kripto para alımlarının zorlaştırılması taahhüdü talep etmişti.

Kripto analiz firması Chainalysis, Arjantin’in dünyada enflasyonun en yüksek olduğu 9 ülkeden biri olduğunu dile getirirken, halkın 3’te 2’sinin de kripto para yatırımları yaptığı bilgisini vermişti. Yapılan araştırmalarda, kripto para alımlarına sebep olarak, birikimlerin değerini kaybetmemesi gösteriliyor.

USDT’nin ihraççısı konumundaki Tether de son dönemde zor günler geçirse de, talep edilen ödemeleri zamanında yaparak şu ana kadar ortaya atılan olumsuz iddiaları bertaraf edebilmiş durumda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl