Arjantin’den IMF ile kripto para anlaşması!

Yüksek enflasyon sebebiyle kripto para adaptasyonunun da ciddi şekilde arttığı Güney Amerika ülkesi Arjantin'de meclis, IMF'den alınacak 45 milyar dolarlık borç paketini onayladı. Arjantin'in IMF'ye yazdığı niyet mektubunda ise kripto para kullanımının zorlaştırılacağı maddesinin yer alması da dikkat çekti.

Başta ABD dolarına endeksli sabit coin’ler olmak üzere kripto para adaptasyonunun her geçen gün arttığı Arjantin’de, meclis ve senato, IMF’yle 45 milyar dolarlık borç anlaşmasını imzaladı. Kredi, 2018’de alınan 57 milyar dolarlık borcun yeniden yapılandırılması için kullanılacak.

Kredi anlaşmasında ayrıca taraflar bir de niyet mektubuna imza attılar. Bilindiği üzere ülkeler, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptıkları anlaşmalarda niyet mektupları imzalayabiliyorlar. Bu mektuplarda, ülkenin ekonomik politikasında hangi adımları atacağı yönünde bilgilendirmeler yapılıyor. IMF ile Arjantinli yetkililer arasında 3 Mart’ta imzalanan bu anlaşma şu anda IMF yönetim kurulunun onayına kalmış durumda…

Anlaşmada kripto para maddesi

Niyet mektubunda kripto paralarla ilgili maddelerin de yer alması dikkat çekti. “Finansal dayanıklılığı artırmak” başlığı atılan bölümde kripto paralarla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Finansal gücümüzü korumak adına; kara para aklanmasını, kayıt dışılığı ve aracısız işlem yapılmasını önlemek amacıyla kripto para kullanımını caydırma yönünde önemli adımlar atıyoruz”

Mektupta ayrıca ticari bankalarının sermaye ve likidite yönünden güçlü kaldıkları, pandemi önlemleri koşullarının kalkmasının ardından da, bankaların sıkı şekilde denetlenme sürecine geri dönüleceği belirtildi.

Dijital ödemeler kolaylaştırılacak

Ödemelerdeki maliyetlerin azaltılması için dijitalleşme çabalarının devam edeceği de yazılırken, para kontrol mekanizmasının da bu sayede kolaylaşacağı belirtildi.

Yıllık enflasyonun son olarak %52 olduğu Arjantin, kripto para adaptasyonunun önemli derecede arttığı ülkelerden biri konumunda… Ülkede özellikle enflasyondan korunmak isteyen kitlelerin Bitcoin ve USDT aldığı biliniyor.

El Salvador’a da benzer şartlar sunulmuştu

Hatırlanacağı üzere IMF, Bitcoin’i yasal para ilân eden El Salvador’a da 1 milyar dolarlık kredi konusunda Bitcoin yasasının değiştirilmesi şartını koymuştu. El Salvador başkanı Bukele ise bu teklifi kabul etmemişti. Resmi açıklamalara göre El Salvador, IMF’den hala bu krediyi alamadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl