ARK Invest rekor seviyede indirime giren Grayscale Bitcoin fonu aldı

ARK Invest şirketi, son dönemde Bitcoin'e olan ilginin azalmasıyla, yüzde 40 kadar indirime giren Grayscale Bitcoin fonundan 2.8 milyon dolarlık alım yaptı.

Bitcoin’e verdiği destekle bilinen ve en büyük kripto paranın bir gün 500 bin dolar değere ulaşacağını söyleyen Cathie Wood’un sahibi olduğu ARK Invest şirketi son dönemde rekor seviyede indirime giren Grayscale’in Bitcoin fonundan alım yaptı.

Temmuz 2021’den bu yana ilk kez!

ARK şirketi SEC’ye yaptığı bildirimle 315 bin 259 adet GBTC hissesi aldığını resmen açıkladı. Fonlar, ARK’ın Next Generation Internet ETF fonuna eklendi. Yapılan açıklamada alım için 2.8 milyon dolar ödendiği kaydedildi. ARK’ın bu adımı, şirketin Temmuz 2021’den bu yana yaptığı ilk GBTC alımı konumunda…

Rekor seviyede indirime girmişti

Bilindiği üzere GBTC hisselerinin fiyatı Bitcoin’deki gidişata göre değişkenlik gösterebiliyor. Fiyat ciddi şekilde arttığında GBTC fiyatı da Bitcoin’in normal fiyatının üzerine çıkıyor ve primli şekilde satılıyor. Özellikle kurumsal yatırımcıların GBTC’ye ilgisi prim fiyatındaki artışı da tetikliyor. Ancak fiyat düştüğünde ve Bitcoin2e ilgi azaldığında da tersi bir durum gerçekleşiyor ve GBTC fiyatı, Bitcoin fiyatının da altına iniyor ve indirimli şekilde satılıyor. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü GBTC fiyatı normal şartlarda olması gerekenin %41.69 altına kadar inmişti ve bu anlamda rekor kırmıştı.

GBTC’nin yönetimi altında bu sene başı 30 milyar dolarlık varlık bulunuyordu ancak rakam bugün itibariyle 10 milyar doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

*Grayscale’in prim yüzdesi

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl