Bitcoin ETF’i onaylanan ARK Invest’in, ESG fonundaki Coinbase oranı kazandırdı

ESG fonlarının büyük bölümü 2023'ü kayıplarla kapatırken, teknoloji fonlarıyla bilinen ARK Invest ise bu alanda yine fark yaratmayı başardı. ARK'ın ESG fonu 2023'te %68'lik getiri sağlarken S&P 500 dahil birçok endeks ve fona fark attı. Fonun başarısındaki büyük sır ise %10'luk Coinbase katkısı…

Son yıllarda finans dünyasında daha çok önem kazanan ESG, Türkçesiyle “Çevresel, Sosyal ve Yönetişim” fonları 2023’ü iyi kapatmadı. Ancak bu alanda ARK Invest şirketi yine fark yaratmayı başardı.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin spot ETF başvurusu onaylanan Cathie Wood liderliğindeki şirketin “Nikko AM Ark Positive Change Innovation Fund” adındaki fonu 2.4 milyar dolar topladı ve yatırımcılarına %68’lik getiri sağladı. Bu rakam sene içinde S&P 500’ün kazandırdığının iki katından bile daha fazla oldu.

Coinbase etkisi fark yarattı

ABD medyasından Bloomberg’in araştırmasına göre, geleneksel temiz enerjiye yatırım yapan ESG fonları aslında 2023 yılını iyi geçirmediler. Rüzgar ve güneş enerjisinin dahil olduğu fonların büyük bölümü ciddi düşüşler yaşadılar. Örnek olarak S&P’nin Küresel Temiz Enerji Endeksi yılı %21’lik kayıpla kapadı.

Ancak geleneksel temiz ve yenilenebilir enerji şirketleri yerine daha teknolojik hisseleri fonlarına katan şirketler fark yaratmayı başardılar. İşte ARK Invest de, kısaltması NIPCIPJ LX olan bu fonuna kattığı Coinbase hisseleriyle düşüşleri, kazanca çevirmeyi başardı. Çünkü Coinbase hisseleri özellikle son çeyrekte büyük bir ralli başlattı. Yüzde 10’luk COIN oranına sahip olan fon da, burada ciddi şekilde değer kazandı.

ARK yöneticisi: SEC onayı daha da güçlendirecek

Coinbase hisselerindeki yükselişleri değerlendiren ARK Invest şirketinin portföy yöneticilerinden Thomas Hartmann-Boyce, SEC’nin Bitcoin spot ETF’lerine verdiği onayın COIN hisselerini daha da ileri götüreceğini düşündüğünü söyledi. Yönetici bunun en büyük sebebinin ise Coinbase’in, ETF başvurusu yapan şirketlerin çoğunun saklama hizmeti aldığı firma olmasından ötürü olduğunu belirtti.

Hartmann-Boyce, “Dijital varlıklar alanında en çok güvendiğimiz yer Coinbase” dedi.

“Bitcoin fazla enerji harcıyor ama…”

Hartmann-Boyce ayrıca, yatırımların Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu olan teknolojilere yapıldığını belirtti. Bitcoin’in madenciliğinin “fazla” enerji harcandığını kabul eden yönetici, ancak fonun sürdürülebilirlik gerekçesinin işlemlerle ilgili şeffaflık ve bankasız kalabalıklara finansal hizmet sağlanmasıyla ilgili olduğunu da söyledi.

Haberde ayrıca, geleneksel “yeşil” hisseler yerine teknolojik varlıkları katan ESG temalı fonların 2023’ü pozitif kapattığı belirtildi ve JPMorgan’ın bu yöndeki bir fonunun da (JPMUSTC LX) %65 getiri sağladığı bilgisi verildi.

2022’nin sonunda 30 dolar seviyesine inen Coinbase hisseleri, geçtiğimiz hafta ise 180 doları da aşmıştı. Sert yükselişlerin ardından gelen geri çekilmelerle ise hisseler şu anda 130 dolar civarında işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl