Arthur Hayes: Bitcoin bu sene 70 bin dolar olabilir

BitMEX'in eski CEO'su olan ve ABD Adalet Bakanlığı'nın açtığı dava ile bu görevini bırakmak zorunda kalan Arthur Hayes, Bitcoin'in 2023 yılında 70 bin dolara çıkabileceğini, 2024'te ise daha fazla yükseliş beklediğini dile getirdi.

Kripto para dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan ve kişisel blogunda yazdığı yazılarıyla büyük ilgi toplayan Arthur Hayes, 2023 ve sonrası için Bitcoin tahmininde bulundu. Ünlü İngiliz podcast’çi Peter McCormack’in yayınına katılan Hayes, Bitcoin’in 2023 yılında 70 bin dolara çıkabileceğini ancak bunun ötesine geçemeyeceğini düşündüğünü söyledi.

“2022 merkeziyetsizliğin onayı oldu”

Geçtiğimiz sene yaşanan birçok iflas ve çöküş olayının merkezi kurumların başına geldiğini belirten Hayes şu ifadeleri kullandı:

“Bence 2022 yılı merkeziyetsizliğin onayının alındığı sene oldu. İflas eden ve çöken şirketlere bakın. FTX, Terra LUNA, Genesis, 3AC… Hepsi aynı şeyi yaptılar. Ne yaptılar? Paraları kaldıraçlı şekilde ‘shit coin’lere yatırdılar. Saçma sapan trader’lara krediler verdiler. Sonunda da tüm paraların kaybedip, işlerini paramparça ettiler. Kripto para piyasası değerinin önemli bir bölümünü kaybetti ama Uniswap çalışmaya devam etti. Ethereum çalıştı, Bitcoin çalıştı. Geçekten bir şeyler üreten projeler mükemmel şekilde çalışmaya devam etti. Düşünün 3 ayda %60’lık değer kaybına uğradık ama sağlam projeler çalışmaya devam etti”

“2025 ve 2026’da büyük felaket gelebilir”

Bitcoin fiyatının gidişatı hakkında da fikirleri sorulan Hayes, 2023’te 70 bin dolara ulaşılabileceğini ancak bu seviyenin aşılabileceğini düşünmediğini belirtti:

“Yeterince tarih okursanız, aynı şeylerin aynı tarzda yaşandığını görürsünüz. Olacakları şimdiden görebiliyorum. Neyse ki Bitcoin’imiz var ve bu sistemin dışına çıkabiliyoruz. Herkes her yerde para basacak. Komünist, demokrasi, sosyalist… Hangi sisteme sahip olursa olsun birçok ülke devasa boçlara sahip. Yaşanacaklar bana göre belli! Bu sene 70 bin dolara ulaşabiliriz ama üzerine çıkamayız diye düşünüyorum. 2024’te çok daha iyi bir sene olarak geçecektir. Ancak 2025’te veya sonrasında 2026’da büyük felaket gelebilir. Sadece fiyat anlamında değil, dünyada sosyal bir felaket de yaşanabilir”

Hayes ayrıca, FTX olayında şirketin yaptığı en büyük hatalardan birinin FTT fiyatında savunması gereken 22 dolarlık seviyeyi açık etmek olduğunu, bir tarder’ın yapması gereken son şeyin böyle bir seviyeyi duyurmak olduğunu savundu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl