Arthur Hayes: Fed yeniden para basacak ve Bitcoin yükselecek

Türev borsası BitMEX'in eski CEO'su Arthur Hayes, katıldığı bir podcast'te Bitcoin ve kripto para piyasaları hakkında konuştu. Birçok şirketin artık iflas ettiğini ve düşüşlerde sona gelinmiş olabileceğini belirten Hayes, 2023'te Fed'in para musluklarını yeniden açacağını iddia etti.

2020 yılında ABD Adalet Bakanlığı’nın açtığı davayla BitMEX borsasındaki CEO’luk görevinden istifa etmek zorunda kalan Arthur Hayes, Scott Melker’in podcast programında önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Bitcoin’ler elmas ellere teslim edildi”

Birçok sorumsuz şirketin satabilecekleri değerli varlıkları sattığını ve bunların çoğunluğunun Bitcoin ve Ether olduğunu belirten Hayes, satılan Bitcoin’lerin uzun vadeli yatırımcıların ellerine geçtiğini iddia etti:

“İflas edebilecek tüm şirketler iflas etti. Bu şirketler ne sattılar? Bitcoin ve Ether… Neden? Çünkü ellerinde değerli olan bir tek onlar vardı. Diğerleri hep kendilerinin havadan yarattıkları ‘shit coin’lerdir. Alameda’nın, 3AC’nin bilançolarına bakın. Bitcoin yok artık. Baktığınızda Bitcoin, kriptonun rezerv parası olarak görevini yaptı. Likit bir para oldu ve gerektiği yerde elden çıkarıldı. Bu sorumsuz şirketler Bitcoin’lerini elmas ellere teslim ettiler”

“Fed para basma makinesini tekrardan açacak”

2023’te tahvil piyasasının işlevsiz hale geleceğini ve bu yüzden Fed’in yeniden para musluklarını açmak zorunda kalacağını belirten Hayes şunları söyledi:

“Şu anda tahvillerde önemli bir arz duruyor ve alan yok. Fed de almıyor. Eğer Ortadoğu ülkelerinin petrol anlaşmalarından doları daha çok çıkardıklarını görürsek de bu önemli bir eksi yazacak. Savunma harcamaları artıyor ve muhtemelen bir resesyon da geliyor. Dolayısıyla böyle bir ortamda hükumet ne yapabilir? Piyasaya dolar ekleyecekler. Para basma makinesi yeniden açılacak.Bir sonraki döngüde ise daha büyük bir krizle karşılaşacağımızı düşünüyorum. Soru ise Bitcoin o krizde ve oluşacak büyük enflasyonda ayrışabilecek mi? Bitcoin için asıl test o olacak…”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl