Arthur Hayes: Fed kontrolü kaybediyor, para basacaklar

BitMEX borsasının kurucularından olan ve CEO'luk görevinden de 3 sene önce istifa eden Arthur Hayes, merakla beklenen son yazısını yayımladı. Hayes, Fed'in enflasyon konusunda 1980'lerdeki taktikleri uyguladığını ve aynı sonucu beklediğini ancak bunun büyük bir hata olduğunu dile getirdi. Ünlü kripto yatırımcısı "En sonunda büyük oranda para basmak zorunda kalacaklar" dedi.

ABD Adalet Bakanlığı’nın 3 sene önce açtığı davayla BitMEX’teki CEO’luk görevinden istifa eden Arthur Hayes, düzenli olarak yazdığı blog yazılarından sonuncusunu yayımladı.

Bitcoin fiyatının 20 bin doların altına gerileyeceğini düşünmediğini ifade eden Hayes, Fed’in tahvil piyasasının kontrolünü kaybettiğini ve bu nedenle para basmanın da yolun sonunda görüldüğünü dile getirdi.

“Fed işi batırdı, daha fazla para basacaklar”

Son dönemde “kitesurf” dersi aldığını ve hem dalgalarla hem de surf tahtası ile mücadele etmenin çok zor olduğunu belirten Hayes, bu örneği Fed’in para politikasını tanımlamak için verdiğini ve kurumun eski yıllardaki taktiklerle enflasyonu düşürmeye çalışmasının çok yanlış olduğunu ifade etti:

“Fed başkanı Jerome Powell kendisini 1970’lerdeki enflasyonu bitiren kişi olan dönemin Fed başkanı Paul Volker sanıyor. 2021’in sonlarına doğru Fed’in faizleri artırıp bilançosunu küçülterek enflasyonu düşürmeye başlayacağını söyledi. Sonraki birçok röportajında bu sözleri tekrarladı. Ancak ABD’deki para şartları şu anda eskisi gibi değil. Fed’in, aynı politikaları uygulayarak aynı sonuçları alacağını düşünmek, benim kitesurf yaparken yaşadığım zorlukları yaşamakla benzer olacaktır. Nereden ne geleceğini bilemeyeceğiniz zorluklar görürsünüz. Aslında Fed, ne kadar Volker dönemi taktiklerini kullanarak gemiyi düzeltmeye çalışırsa o kadar bozacak. Zengin varlık sahiplerine daha fazla teşvik verilmeye başlanacak. Sonunda işi batırdıklarını söyleyecekler ve hükumete başvuracaklar. Sonunda da daha fazla para basma gerekecek. Çok yaşa Satoshi…”

“ABD tahvil piyasası kırılacak”

Fed’in 1980’lerdeki para politikasının ABD ekonomisinde çok fazla etkisi olmadığını belirten Hayes, o dönekmki borç ile şimdiki borcun arasındaki devasa farka vurgu yaptı:

“1980’lerde Volker faiz artırırken bunun ekonomiye etkisi çok fazla olmuyordu. Çünkü ABD’nin borcunun GSYMH’ye oranı sadece yüzde 30’du. Bugün ise 4 katı oldu. Borcun GSYMH’ye oranı %118… Dolayısıyla burada elde edilecek sonuç 1980’lerdeki gibi olmayacaktır. Tahvil piyasasının ne zaman kırılacağını ve çökeceğini merak ediyorum. Daha sonra da Fed harekete geçecek. 10 yıllık tahvil getirileri kısa süre önce yüzde 4’ü aştı. Kripto da bu yüzden düşüyor. Beklentiler faizlerin daha da uzun süre yüksek kalması yönünde… Ben arkama yaslanıp kendimi dalgalara bırakmaya devam edeceğim”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl