Kriptonun tecrübeli trader’ı Hayes: Daha fazla düşüş gelebilir

Türev borsası BitMEX'in en güçlü döneminde CEO'luğunu yapan ancak daha sonra açılan davalar nedeniyle görevi bırakmak zorunda kalan Arthur Hayes, kripto para dünyasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi ve bugün açıklanacak enflasyon verilerine göre yeni bir düşüş dalgasının yaşanabileceğini söyledi.

Kripto paralar konusunda zaman zaman Twitter ya da kendi blog sayfasından gündemi değerlendiren Arthur Hayes, Binance ve FTX merkezli düşüşleri yorumladı. Kişisel Twitter hesabından takipçilerine seslenen Hayes, Binance CEO’su CZ’yi de “Baron” olarak nitelendirdi.

“Eğer CZ kurtaramadıysa kim kurtaracak?”

FTX ve Binance arasındaki satın alma konusuna değinen Hayes, FTX müşterilerinin uzun zaman fonlarına ulaşamayabileceğini belirtti:

“Baron CZ FTX’i kurtaramadıysa ve SBF iflas ederse ne olacak? Bir sonraki soru ise FTX’i kimin kurtarabileceği… Eğer kriptonun en zengini olan CZ bile kurtaramıyorsa, kimse kurtaramaz. FTX kullanıcılar fonlarını ancak bir iflas mahkemesinde kurtarabilirler. Bu da zaten seneler sürer. Mt. Gox müşterileri fonlarını hala alamadılar. 10 sene olacak neredeyse…”

“Hafta sonu bir düşüş daha gelebilir”

Bugün açıklanacak olan enflasyon verilerinin hafta sonu kripto para fiyatlarını yakından etkileyebileceğini belirten Hayes şunları söyledi:

“Eğer ABD’de TÜFE sıcak bir şekilde %7 veya %8 gelirse, TradFi piyasalarının hafta sonuna daha büyük düşüşlerle girmesini bekleyebiliriz. O zaman kripto paralar da aşağıya doğru bir bıçak darbesi daha alırlar. Hafta sonu bir kapitülasyon mumu daha görebiliriz ki, bankalar kapalı olacak. Bu da fiat para yollarının tıkalı olması demek…”

Hayes ayrıca bundan sonra fon yöneticilerin çalıştıkları trade platform sayılarını azaltacağını ve kripto aracı kurumlarından alınan kredilerde de ciddi düşüşler olacağını düşündüğünü söyledi:

“Artık kurumlar kibar şekilde trader’ları arayıp margin kapatmaları için para isteyemeyecek. Tasfiyeler daha acımasızca olacak. Borsalar müşterilerinin fonlarını daha dikkatli şekilde saklayacak. Kripto aracı kurumlardan artık kolayca kredi çekilemeyecek. Birçok likidite sağlayıcısının yaralarını sarmak için zamana ihtiyacı olduğunu ve tüm bunların da piyasayı biraz daha aşağıya çekeceğini unutmayın”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl