Asya’nın dev finans şirketi SBI, NFT’ler için XRP Ledger’ı işaret etti

Asya'nın dev finans şirketlerinden SBI Holdings, çeşitli varlıkların token'laştırılmasında XRP Ledger'ın önemine değindi. Şirket, XRPL sayesinde sadece XRP'nin değil, token'laştırılmış NFT'ler de dahil olmak üzere "çeşitli varlıkların" kullanılabileceğini belirten bir rapor yayımladı.

xrp (4)

Ripple’ın Asya’da iş yaptığı en büyük şirketlerden olan Japonya merkezli dev finansal hizmet platformu SBI Holdings, NFT’lerin, XRP Ledger için büyük bir fırsat olduğunu belirten bir rapor yayımladı. Şirketten yapılan açıklamada, NFT’lerin kullanımında XRP’nin önemli bir seçim olabileceği belirtildi.

“Çok sayıda varlık tokenize edilebilir”

Yapılan açıklamanın “XRPL ile NFT’ler için daha sürdürülebilir, ölçeklenebilir ve ulaşılabilir bir gelecek” başlığı bölümünde, XRP’nin aşırı derecede ucuz olan işlem ücretlerine değinildi ve madenciliğe dayanmayan sistemi sayesinde anında gönderilebilecek, çevreye zararlı etkisi olmayan bir varlık olduğu belirtildi:

“XRP Ledger blok zinciri, sadece XRP’yi değil, aynı zamanda birçok çeşitteki varlığı da tokenize edebilmektedir.”

Bilindiği üzere NFT’ler, blok zincirde benzeri olmayan sözleşmeler olarak oluşturulan ve genelde fiziksel bir dünya ürününü temsil eden dijital varlıklardır. Ayrıca diğer NFT’lerden onların kolayca ayrılmasını sağlayan doğrulanabilir ayırt edici bilgiler içerirler.

“Orijinallikleri daha güvenli hale gelir”

SBI’ın XRP’ye olan inancı aslında bu yazıyla, NFT’lere kadar uzanıyor ve sadece bir token olmasının da ötesine geçiyor. Şirketin bu raporunda, NFT’leri, sanat dünyasında bir kullanım alanı olarak gördüğüni açıkladı ve Beeple’ın Mart ayında 69 milyon dolarlık rekor kıran satışını başarıyla gerçekleştirdiğine de değindi:

“Şeffaf bir blok zinciri sertifikası sayesinde, dışarıdan müdahaleye karşı dayanıklı olacak olan sanat eserlerinin orijinalliği daha güvenilir hale gelecek”

“Birçok altyapı sistemi etkileşim içinde olmak zorunda”

NFT’lerin yanında token’laştırma konusuna yoğunlaşan şirket, ayrıca bu raporunda, Dünya Ekonomik Forumu’ndaki rakamlara da dikkat çekti ve 2027 yılına kadar dünyadaki toplam gelirin yüzde 10’unun token’laştırılmış olmasının beklendiğini vurguladı:

“Bu kadar çok varlık türünün ölçeklenmiş şekilde etki alanı yaratabilmesi için farklı blok zincirlerinin ve mevcut internet ve finans altyapılarının etkileşimi sağlanmak zorundadır”

Hatırlanacağı üzere; Mayıs ayında, SBI Holdings ve Ripple arasında bir ortak girişim olan SBI Ripple Asia, Kamboçya’nın blok zincir teknolojisinden yararlanan ilk uluslararası havale hizmetini tanıtmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl