Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dijital para birimlerinin devrimi Atomik Takaslar (Atomic Swaps) nedir ve neden bu kadar önemli?

Birkaç gün önce SegWit ekosistemi için, yani SegWit‘in aktive edildiği coin’ler için önemli bir adım atıldı. Litecoin, Atomik Takaslar anlamına gelen Atomic Swaps vasıtasıyla sırasıyla Decred, Vertcoin ve son olarak Bitcoin ile başarılı bir şekilde takas edildi. Öncelikle 19 Eylül’de Litecoin‘in yaratıcısı Charlie Lee ve Decred’den Alexlyp, 2.4066 DCR ile 1.337 LTC’yi takas etti. Başlangıçta zorlukla karşılaşılsa da işlem başarıyla tamamlanabildi. Bir gün sonra, 20 Eylül’de Charlie, Vertcoin‘in kurucusu James Love Joy ile bir başka Atomik Takas gerçekleştirmek için bir...

Birkaç gün önce SegWit ekosistemi için, yani SegWit‘in aktive edildiği coin’ler için önemli bir adım atıldı.

Litecoin, Atomik Takaslar anlamına gelen Atomic Swaps vasıtasıyla sırasıyla Decred, Vertcoin ve son olarak Bitcoin ile başarılı bir şekilde takas edildi.

Öncelikle 19 Eylül’de Litecoin‘in yaratıcısı Charlie Lee ve Decred’den Alexlyp, 2.4066 DCR ile 1.337 LTC’yi takas etti. Başlangıçta zorlukla karşılaşılsa da işlem başarıyla tamamlanabildi.

Bir gün sonra, 20 Eylül’de Charlie, Vertcoin‘in kurucusu James Love Joy ile bir başka Atomik Takas gerçekleştirmek için bir araya geldi. James, Decred’in kodunu VTC’ye bağlayabildi ve bu sefer iki kişi 55 VTC için 1 LTC’yi sorunsuz bir şekilde takas ettiler.

Son aşamada 22 Eylül’de Charlie, LTC ve BTC arasında Atomik Takaslar gerçekleştirmek üzere John S ile birlikte çalıştı. İkili, 0.1137 BTC için 10 LTC’yi başarıyla takas etti.

Atomik Takaslar tam olarak nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse, Atomik Takaslar iki farklı coin’in eşler arası alışverişine imkan tanıyan bir teknoloji. Bu genellikle bir “cross-chain” işlemi olarak adlandırılır ve Hash-Time Lock Contracts (HTLC) kullanımıyla mümkün olur.

Bunu başarıyla gerçekleştirebilmek için iki adet 2-2 multisig adres kullanmanız gerekir. Biri LTC, diğeri örneğin VTC.

İlk olarak her iki taraf da ilgili paraları ilgili çoklu adreslere gönderir ve “x” süreyle HTLC sayesinde kilitlerler.

Bu senaryoda bir saat olduğunu varsayalım. HTLC, bir saat geçtikten sonra coin’leri sahiplerine gönderir. Bu coin sahipleri için bir sigorta görevi görür. Bir taraf 1 LTC’den oluşan bir ödeme kanalı, diğer taraf da 55 VTC’den oluşan bir ödeme kanalı açar. Her iki taraf da gelen ve giden coin miktarlarından emin olduktan sonra ilgili kanalları imzalarlar ve Atomik Takas işlemi başarıyla tamamlanır.

Bu teknolojinin önemi Blockchain teknolojisinin temel prensiplerinden birini gerçekleştirdiği için çok heyecan verici: Ademi merkeziyetçilik. Atomik Takaslar, uygulanmaya başlandıktan sonra bir borsa gibi üçüncü taraf olmadan iki farklı coin’i trade etmenize olanak tanıyabilir.

CoinTelegraph

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl