Ava Labs CEO’su Emin Gün Sirer, “Kripto Emre” davasını kazandı

Sosyal medya kanallarında kripto para yorumları yapan ve Avalanche kurucusu Emin Gün Sirer için "Fetöcü" imasında bulunan Emre Aksoy, ABD'de 3 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Ava Labs kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer, kendisine “Fetöcü” imasında bulunan “Kripto Emre” lakaplı Emre Aksoy’a açtığı davayı kazandı.

3 milyon dolar ödemek zorunda

Emre Aksoy, 2021 yılının şubat ayında kendi Youtube kanalında yaptığı bir yorumda Sirer için “Fetöcü” imasında bulunmuş ve buna kanıt olarak da Sirer’in çalıştığı Cornell Üniversitesi’nin Pensilvanya’ya yakınlığını göstermişti. ABD Bölge Mahkemesi hakimi olan Beth Bloom ise son duruşmada kararını verdi ve Emre Aksoy adlı kişinin 3 milyon dolar ceza ödemesine hükmetti. Cezanın 750 bin dolarlık kısmı Emin Gün Sirer’in itibar kaybı için olurken, 300 bin dolarlık kısmı ise Sirer’in aldığı güvenlik önlemleri ve tuttuğu korumalar içindi. Hakim, Aksoy’un, başkalarına örnek olması için de ekstra 2 milyon dolar ceza ödemesi kararını verdi.

“Koruma tuttum, tutuklanacağım diye korktum”

Türkiye’de de kripto topluluğu tarafından bilinen bir isim olan Emin Gün Sirer, duruşmada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin FETÖ terör örgütü üyelerine karşı tutunduğu sert tavır nedeniyle kendisinin de, iftira olmasına rağmen, ülkesine tutuklanma korkusuyla gittiğini belirtti. Ayrıca sosyal medya hesaplarını da kapamak ya da gizlemek zorunda kaldığını belirten Sirer, saldırı olması şüphesiyle de kendisine özel koruma tuttuğunu söyledi.

Hakimin kararında da Sirer’in yaşadığı bu endişelerin haklı olduğu dile getirildi.

Avukatı da Aksoy’u terk etti

Öte yandan Sirer’in iddialarını reddeden Emre Aksoy’un avukatının da mahkeme sürecinde bu görevinden ayrıldığı belirtildi. Aksoy ayrıca yeni bir avukat da bulabilmiş değil.

Mahkeme kayıtlarında ayrıca Aksoy’un ifadelerine de yer verildi. Dosyalara göre; “Kripto Emre” lakaplı kişi, Sirer’in FETÖ üyesi olduğuna inanmadığını ve bu konuda sadece şüpheleri olduğunu söylediğini dile getirdi.

Avukat Sima Baktaş’tan “Videoyu kaldır” talebi

Tüm bunlara ek olarak Emre Aksoy, Sirer’in Türkiye’deki avukatı Sima Baktaş’ın kendisinden videonun kaldırılmasını talep ettiğini, buna uyduğunu ancak Baktaş’ın kendisine yönelik “tehditleri” nedeniyle yeniden Twitter’da paylaştığını da söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Mete Yanıtla

    Çok sevindim 🤣🤣🤣