Avrupa Birliği kripto işlemleri incelemesi için hazırlıklara başladı

Avrupa Birliği'nin menkul kıymet düzenleyicisi olan Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), kripto para işlemleriyle borsalara bir veri temin yazısı gönderdi. ESMA'nın talebi, merkezi borsalar ile tezgah üstü platformlardaki (OTC) spot ve türev işlemleri kapsıyor.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği kurumlarının çok tartıştığı ve sonunda üzerinde anlaşma sağladığı “AB kripto yasası” konuşmalarında adını sürekli olarak duyduğumuz ESMA, yani Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar otoritesi, yaptığı resmi açıklamayla kripto para işlemleri konusunda borsalardan ek bilgi talebi istediğini duyurdu.

“Merkezi borsalar ve OTC’ler…”

Kurum açıklamasında bir blok zincirine dayanmayacak şekilde, yani “zincir dışında” kalan işlemler konusunda veri talep ettiğini belirtti. ESMA’ya göre bu işlemler, merkezi ya da tezgah üstü borsalarda yapılan spot ve türev işlemleri içeriyor. Yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Buradaki veri akışı tüm borsaları ve kripto varlıkları kapsamına almalıdır. Böylece kripto piyasasının ulaşabildiği noktaların tam ve adil bir tanımı yapılabilecektir”

ESMA aslında bu bilgileri özellikle bir işlemin iki tarafındaki kişi ya da kurumları tespit etmek için istiyor. AB son olarak yeni bir “cüzdan kanunu” çıkarmış ve borsalardan, merkeziyetsiz cüzdanlara yapılan işlemlerde de, karşı tarafın kimlik bilgilerini talep etmişti. Ancak bunun ne kadar mümkün olduğu ciddi soru işaretleri yaratıyor.

“Günlük veriler aktarımalı, emir deftrleri açılmalı…”

ESMA açıklamasında, verilerin günlük olarak aktarılması ve emir defterleriyle ilgili bilgilerin de sağlanması gerektiği belirtildi:

“Veriler günlük sıklıkta sağlanmalı ve borsalar ile işlem çiftleri (fiat ve kripto) arasındaki likiditeyi görebileceğiniz emir defterlerine erişim de açılamlıdır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl