Avrupa Birliği’nden Rusya’ya ek kripto para yaptırımları

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan Avrupa Birliği'nin ekonomik yaptırımlarına içinde kripto paralarla ilgili maddelerin de olduğu ek kurallar getirildi. Son yaptırımlara göre tüm Rusya merkezli cüzdanlar, hesaplar ve saklama hizmet sağlayıcıları, barındırılan meblağ fark etmeksizin yasaklandı.

2022 yılının Şubat ayında başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, hem ekonomi hem de enerji konularında dünyada yeni krizlerin ortaya çıkmasına sebep olurken Avrupa Birliği’nden de Rusya’ya ek yaptırımlar geldi. Birlik, ekonomik yaptırımlara bu kez tüm kripto para cüzdanlarını da dahil etti.

Rusya’ya uygulanan yaptırımların 8. paketi gereğince AB’den yapılan açıklamada kripto paralarla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto varlıkları üzeründeki vâr olan mevcut yasaklar ek bir karar ile artırılmıştır. Buna göre Rusya merkezli tüm kripto varlık cüzdanları, hesapları ya da saklama hizmeti sağlayıcıları, cüzdanların içindeki meblağa bakılmaksızın yasaklanmıştır”

Bir önceki yaptırım paketinde cüzdanında 10 bin eurodan fazla değerde varlık bulunduran kişiler bu yaptırımlara maruz kalıyordu ancak şimdi çok küçük değerlerdek cüzdanlar da bu yasaklardan nasibini aldı.

Kripto yasaklarının yanında, gelen yaptırımların içinde AB’nin Rusya’dan yaptığı ithalat oranında 7 milyar dolarlık kesinti yaratacak bazı maddeler de bulunuyor.

Rusya’nın gelirlerini azaltmak için uygulanacağı belirtilen, yasakalrın içinde ayrıca Rus ordusunun ihtiyacı olan özel bileşenlerin ihracatının da olduğu kaydedildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl